2017 m. gegužės 1 d., pirmadienis

Verslo planas

1dalis 

Autorius: Sergejus Tarutinas

Kiekvienas verslas prasideda nuo idėjos. Bet pati idėja neturi didelės vertės, nes daugumos žmonių galvose kiekvieną dieną gimsta dešimtys idėjų. Mes išsamiai išanalizuozime, kas yra verslo planas, kodėl jis yra reikalingas ir kaip jį sudaryti.


Kas yra verslo planas?

Verslo planas – tai dokumentas, kuriame aprašoma projekto idėja, verslo procesai ir jų įgyvendinimo mechanizmai, siekiant užsibrėžtų tikslų.

Apskritai, projekto sėkmė priklauso nuo 4 pagrindinių veiksnių:

Jūsų dabartinių galimybių įvertinimas;
Aiškus galutinio tikslo supratimas – kokių rezultatų jūs ir jūsų įmonė galite pasiekti bent jau per artimiausius 3 metus;
Turite turėti aiškų supratimą apie jūsų produkcijos, prekių ir paslaugų vartotojus bei galimybes, kaip jūs informuosite (reklamuosite) savo produkciją ar paslaugas;
Aiškus veiksmų sekos supratimas.

Verslo planas turėtų apjungti visas idėjas apie jūsų verslą, jis turi būti įtikinamas ir gana trumpas, jame turi būti numatyti artimiausi ir perspektyviniai sprendimai bei veiksmai, kurie turi būti suprantami investuotojams, sponsoriams, partneriams, be to, jame turi atsispindėti pagrindiniai veiklos ir verslo plėtros scenarijaus principai.  

Rengiant verslo planą jums prireiks finansų ir rinkodaros ekspertų, buhalterių ir teisininkų pagalbos.

Kodėl reikalingas verslo planas?

Verslo planas reikalingas dviem atvejais ir kiekvienu atveju jis rengiamas skirtingai.

Verslo planas investuotojams ir vyriausybinėms institucijoms (kreditoriams, bankams, grantų davėjams, institucijoms, teikiančioms valstybinių subsidijų paramą, Imigracijos programų komisijai ir t. t.). Rengiant verslo planą, pagrindinis tikslas yra įrodyti projekto gyvybingumą ir efektyvų išteklių naudojimą.

Jeigu jūs rašote verslo planą investuotojams, būtina sutelkti dėmesį į veiksmus, kurių ketinate imtis, galbūt netgi šiek tiek pagražinti situaciją, kad galėtumėte gauti finansavimą. Todėl rašydami verslo planą, jūs galite net kažkokius momentus padailinti, bet, svarbiausia, nepiktnaudžiaukite tuo.

Trumpai tariant, jūsų baigtas verslo planas turi būti švarus, tvarkingas ir  logiškas. Jame viskas turi būti aiškiai išdėstyta, turi būti pateikti faktų paaiškinimai ir pan.

Būtų gerai parengti skaitmeninę (kompiuterinę) prezentaciją, kuri pagelbėtų jums pristatant investuotojams jūsų verslo planą. Kuomet žmonės manęs klausia, kaip parašyti verslo planą, aš visuomet klausiu: „O kam jūs norit jį pateikti? Investuotojams, kad gautumėte grantą, Imigracijos komisijai, o gal sau?“

Reikėtų suprasti, kad verslo planas, rašomas agentūrai arba granto davėjui turi atitikti finansuotojo tikslus ir uždavinius, o dokumentas investuotojui turi tenkinti investavimo sąlygas, nušviesti numatomus rezultatus ir užtikrinti lėšų grąžinimo priemones. Verslo planas dėl dalyvavimo Imigracijos programoje  taip pat turi atitinkti programos sąlygas.

Verslo planas sau (turint šį planą jūsų veikla bus kryptinga ir jūs sėkmingai įgyvendinsite savo projektą). Rašydami verslo planą sau pagrindinį dėmesį skirkite turimiems ištekliais, kuriais galite disponuoti ir maksimaliai priartinkite jį prie realios situacijos.

Verslo plano rengimas prasideda nuo preliminarios esamos situacijos analizės.

Prieš pereinant prie formuluotės, skyrių aprašymų, jums reikia visą jūsų turimą informaciją sudėlioti ir sujungti į visumą,  o jeigu jos trūksta, tada reikia užpildyti šias spragas, naudojantis trečiųjų šalių šaltiniais arba kreipiantis į specialistą.

Vienas iš pripažintų metodų rengiant preliminarią verslo plano analizę yra taip vadinamoji SWOT analizė.

Ji yra nesudėtinga ir ja vadovaudamiesi lengvai išdėstysite visą jūsų turimą informaciją.

Ką reiškia SWOT analizė ir kaip ji yra naudojama planuojant verslą?

SWOT - tai akronimas ir jis iššifruojamas taip:

Strengths – stipriosios pusės;
Weakness – slipnosios pusės;
Opportunities – galimybės;
Threats – grėsmės.

SWOT analizė reikalinga tam, kad galėtumėte įvertinti vidinius ir išorinius kompanijos veiksnius ir sudėliotumėte konkretų verslo plano vaizdą.

Pavyzdžiu gali būti šie rodikliai:

Stipriosios pusės:

Žema produkcijos savikaina;
Projekte dalyvaujantys profesionalūs specialistai;
Produktas (paslauga) turi inovacijos bruožų;
Daili ir patogi produkto pakuotė arba aukštas paslaugų teikimo lygis ir t. t.

Silponosios pusės:

Neturėjimas nuosavo prekybos ploto;
Nedidelis prekinio ženklo populiarumas tarp potencialių klientų.

Galimybės ir grėsmės yra išoriniai aplinkos faktoriai ir  kompanija negali jų tiesiogiai įtakoti, tačiau ateityje jie gali turėti įtakos kompanijos veiklai.

Tokiais faktoriais gali būti:

Šalies ar regiono ekonominė ir politinė situacija;
Socialinė-kultūrinė aplinka (vartotojų mentaliteto ypatybės);
Technologijų plėtros lygis verslo kūrimo vietoje;
Demografinė situacija.

Atsižvelgiant į dabartinių sąlygų analizę, galime išskirti būsimo projekto galimybes.

Galimybės:

Naujų medžiagų ir technologijų, skirtų produkto gamybai,  įdiegimas;
Papildomo finansavimo gavimas projekto realizacijai;
Produkto dizaino pritaikymas, atsižvelgiant į regiono, kuriame yra jūsų verslas, kultūrines ir socialines ypatybes.

Grėsmės:

Aukštos muitų kainos žaliavoms, kurios reikalingos prekių gamybai;
Stipri konkurencija rinkoje.

Po to, kai užbaigsite SWOT analizę, galite pradėti aprašinėti jūsų verslo plano skyrius.

Norėdami suprasti verslo plano struktūrą, jums reikia nuspręsti, kokius jūs turėsite skyrius. Aš siūlau jums klasikinį variantą, kuris yra priimtinas daugeliui verslo planų.

Verslo plano skyriai:

Titulinis puslapis, kuriame yra jūsų įmonės ar prekės ženklo pavadinimas, logotipas arba produkto nuotrauka;

Turinys, kuriame kiekvieno skyriaus puslapiai yra sunumeruoti;

Įvadas (Santrauka) – trumpa, ne ilgesnė kaip keturių puslapių pagrindinė informacija apie projektą;

Informacija apie jus, kaip apie verslo organizatorių, apie jūsų partnerius ir bendraminčius, kurie dalyvaus realizuojant projektą;

Prekių ir paslaugų aprašymas;

Rinkos analizė, tikslinės klientų grupės ir rinkodaros strategija;

Gamybos planas;

Оrganizacinis planas;

Finanasinis planas (biudžetas), suteikiantis informaciją apie pirmines išlaidas, būtiną finansavimą, pagrindinės prielaidos (pardavimų skaičiaus didėjimas, paskolų palūkanų normos, klientūros augimas), taškas, nuo kurio jūsų verslas ims kilti (Break-Even), prognozuojamas pelnas ir nuostoliai, lėšų apyvarta (Cash Flow) ir verslo plėtros perspektyva.

Nepamirškite prie verslo plano pridėti savo CV (gyvenimo aprašymą). Prieš pradedant rengti verslo planą, rekomenduočiau  jums surengti nedidelį „smegenų šturmą“ (brainstorm) – paimkite porą A4 formato lapų ir aprašykite savo idėją. Tai jums padės vaizduotėje sukurti jūsų verslo modelį ir tada jau galite pradėti detaliai aprašinėti prieš tai išvardintus skyrius.

Prieš pradėdami detaliai aprašinėti kiekvieną skyrių, surinkite kuo daugiau informacijos apie savo projektą (verslą).

Tai gali būti:

Pramonės šakos analizė, įskaitant kiekybinius rodiklius;
Produktų ar paslaugų reklama;
Potiancialūs konkurentai rinkoje;
Kokius mokesčius ir kiek reikės mokėti jūsų kompanijai;
Kokios technologijos naudojamos jūsų pasirinkto verslo srityje.

Be viso to, kas buvo išvardinta, įvertinkite būsimo projekto resursus (finansai, intelektas, laikas, personalas ir kt.).

Visa tai padės jums efektyviau savarankškai parengti verslo planą ir jums nereikės karštligiškai griebtis pirmos pasitaikiusios informacijos. Tokiu būdu jūs sutaupysite daugiau laiko ir užsitikrinsite gerus rezultatus.


MR Corporate Service specialistai padės jums parengti verslo planą bankui, Socialinės apsaugos tarnybai, Verslo agentūrai, Rizikos fondui ir Imigracijos komisijai. Prašome skambinti  tel.:  +353879034587 arba rašyti į elektroninį paštą: gazeta@eircom.net 

1 komentaras:

  1. Aš esu ponia su 2 vaikais, kilusi iš Teksaso Hiustono, mano vyras palieka mane ir jo 2 vaikus maždaug 10 mėnesių. Aš patiriu daug skausmo, aš darau viską, ką galiu, kad jis sugrįžtų pas mane ir į savo vaikus, bet nieko. sportuoti. man tai buvo tikrai įtemptas laikotarpis, nes aš galėjau jausti širdies skausmą. Man buvo liepta kreiptis į meilės rašybos gydytoją, kad padėtų man. Aš padariau, kad man pasisekė gauti DR.Wealthy Contact, kuris sugebėjo man padėti. Jis išleido meilės burtą, kuris sugrąžino mano vyrą pas mane ir į jo vaikai dėkojame tiek daug DR. Turtingi aš labai vertinu tai, ką padarei dėl manęs. čia jis yra jo kontaktinis asmuo, jei jums to gali prireikti išsprendus savo santykių el. laišką. wealthylovespell@gmail.com skambinkite „whatssap“ +2348105150446

    AtsakytiPanaikinti