2017 m. gegužės 16 d., antradienis

Latvijos kultūros dienos Airijoje atvėrė duris į Baltijos šalių šimtmetį 

Latvijos kultūros dienos Airijoje jau šeštus metus vyksta tuo pačiu metu – savo šventę latviai atidaro per pirmąjį gegužės Bank Holiday. Šiemet latviai irgi liko ištikimi šiai tradicijai – visai neseniai jie iškilmingai ir linksmai, o svarbiausia, labai draugiškai, prisijungiant kaimynams ir draugams – lietuviams, estams, rusams, belgams, suomiams, islandams ir, žinoma, airiams – atšventė savo šventę.
Apie šį įspūdingą renginį sutiko papasakoti Latvijos kultūros dienų Airijoje organizatorė, Latvių bendruomenės Airijoje pirmininkė, Latvijos kultūros asociacijos referentė Europoje Inguna Grietina.Kaip gimė idėja?

Idėja surengti Latvijos kultūros dienas Airijoje gimė 2011metais chorui “eLVē“ ir Latvijos Respublikos ambasadoriui Airijoje Pēteris-Kārlis Elferts, kuris ir padėjo šią idėją įgyvendinti.

2011 metais mūsų, latvių, bendruomenė Airijoje dar tik pradėjo formuotis ir jungtis, o kad galėtume surengti tokį didelį renginį kaip Latvijos kultūros dienos, mums tikrai reikėjo pagalbos. Iš pradžių ši mūsų šventė truko tik vieną dieną, o dabar mes švenčiame net keturias dienas!


Iš pradžių buvo baisoka imtis tokio didelio renginio idėjos, galvojome, kad tai bus labai brangu, nežinojome, iš kur gauti pinigų. Tačiau mūsų šalies ambasadorius Airijoje, kuris, beje, yra gimęs Amerikoje, paklausė manęs: „Tu gi organizuoji choro koncertus?“ Aš atsakiau :“Taip.“ Jis vėl klausia: „Tu gi kvieti dalyvauti renginiuose vaikus iš Airijoje esančių latviškų mokyklų, kvieti kolektyvus iš Airijos, Anglijos, kitų Europos šalių?  Tai padaryk tą patį ir mes turėsime savo kultūros dienas Airijoje.“


Jis mums pasufleravo būdą, nuo ko ir kaip viską reikia pradėti. Aš šia idėja iškart pasidalinau su savo choru. Mūsų chore dainuoja įvairių profesijų žmonės, kurie yra tikri savo srities profesionalai: žurnalistai, dizaineriai, fotografai, yra žmonių, kurie gerai išmano kino meną, darbą socialiniuose tinkluose, reklamos ir renginių organizavimo specialistai – jie visi pritarė šiai idėjai. Mes subūrėme labai stiprią komandą ir prieš šešerius metus organizavome pirmąją Latvijos kultūros dienų šventę Airijoje.


Kultūrą - į „mases“

Po šventės mus pagyrė tas pats mūsų šalies ambasadorius  Pēteris-Kārlis Elferts ir paragino neužmigti ant laurų, o judėti pirmyn.

Turėdamas diplomatinių ryšių, jis kiekviena proga pasakojo apie mūsų idėją, apie renginį ir tokiu būdu mūsų festivalis įgavo didžiulį atgarsį. Jis taip pat supažindino mus su „Temple“ baro kompanija, kuri yra pagrindinė kultūrinių renginių Dubline organizatorė.

2013 metais mums gimė dar viena idėja – mes turime savo šventę organizuoti ne uždarose patalpose, o turime išeiti į gatves ir nešti kultūrą į „mases“.


Ir prasidėjo ilgas, metus trukęs darbas – bendradarbiavimas su Latvijos ambasada Airijoje, „Temple“ baro kompanija ir su mumis. Mums pavyko organizuoti tikrai didžiulį ir festivalį, ir paradą, kuris iškilmingai pražygiavo pro Dublino senamiestį. Taigi, nuo 2013 metų mūsų Latvijos kultūros dienos pasiekė Dublino centrą, senamiestį ir į šį renginį įsitraukė daug naujų, įvairių tautybių žmonių.


Tautinis festivalis tampa tarptautiniu

Šiais metais mūsų tautinis kultūros dienų festivalis pasiekė naują lygį ir tapo tarptautiniu – prie mūsų prisijungė Didžioji Britanija.

Latvijos kultūros dienų renginiai Airijoje įgavo naują atspalvį – prisijungus britams, jis tapo regioniniu britų salų kultūros renginiu, kurį mes paskyrėme Latvijos šimtmečiui pažymėti. Surengę šį festivalį, mes atidarėme duris į taip ilgai lauktą datą – Latvijos šimtmečio minėjimą, kurį švęsime kitais metais. Mes jau susitarėme su Latvijos kultūros ministerija, kad šią įspūdingą datą pažymėsime kartu. 


Kadangi aš dar esu Latvijos kultūros asociacijos referentė Europoje, galiu pasakyti, kad šis kultūros dienų festivalis Britanijos salose buvo viena iš pirmųjų, keturių didžiulio projekto „Regioninis kultūros festivalis Europoje“, dalių – tokios regioninės kultūros dienos bus rengiamos Šiaurės, Vidurio ir Pietų Europoje.


Į mūsų organizuojamas Latvijos kultūros dienas Airijoje pirmiausiai stengiamės pakviesti mūsų draugus ir artimiausius kaimynus – lietuvius ir estus, o šįmet pakvietėme ir Swords rusakalbę mokyklą, nes nuo kitų metų šioje mokykloje planuojama pradėti latvių kalbos pamokas, todėl mūsų bendradarbiavimas abiems pusėms yra svarbus. Mes norime ir siekiame, kad tie žmonės, kurie lig šiol jaučia ryšį su Latvija, būtų su mumis.

Jau tapo tradicija į kultūros dienų renginius kviesti svečius iš Latvijos – tai oficialūs asmenys ir įvairūs kolektyvai. Pernai mūsų festivalyje dalyvavo Latvijos kultūros ministrė Dace Melbārde, šiais metais irgi turėjome VIP svečią – Latvijos tarptautinio dainų ir šokių festivalio direktorę Eva Juhņēviča.

Į Latvijos kultūros dienų renginius atvyksta svečiai ne tik iš Latvijos – be mano jau minėtų svečių šįmet sulaukėme draugų net iš Islandijos.

Kiekvienais metais prie mūsų renginio prisijungia vis daugiau ir daugiau dalyvių: šįmet festivalyje dalyvavo 26 kolektyvai ir 602 individualūs atlikėjai,  mugėje latviškus rankdarbius, suvenyrus, patiekalus pristatė net 28 įvairios kompanijos ir, žinoma, žiūrovai – jų neįmanoma buvo suskaičiuoti.


Ateities vizija

Dabar, šventei pasibaigus, mes padarysime nedidelę poros savaičių pertraukėlę ir pradėsime rengtis ateinančių metų festivaliui. Šiuo metu mes dirbame su „popieriais“: rašome galutinę ataskaitą, kurioje viską turime smulkiai aprašyti, paskui organizuosime didelį susirinkimą, kuriame aptarsime mūsų klaidas ir pasiekimus.  Aš didžiuojuosi mūsų komanda ir visais žmonėmis, kurie vardan meilės Latvijai padeda mums čia, Airijoje, toli namų, suorganizuoti Latvijos kultūros dienas Airijoje.


Kitais metais visos trys mūsų Baltijos šalys švenčia šimtmetį ir ta proga mes norime pakviesti Lietuvą ir Estiją kartu organizuoti panašų renginį. Ateityje mūsų laukia ne tik didelė šventė, bet ir didelis darbas.

Mes jau susitarėme su Latvijos kultūros ministerija, Latvijos kultūros asociacija Europoje ir „Temple“ baro kolektyvu, kad 2019 metais Latvijos kultūros dienų renginiai apjungs visas Europos šalių kultūras.


Mes mylim savo Latviją ir kur mes bebūtume, mūsų širdyje visada liks vietos mūsų šaliai, nes mes ir esam Latvija. 

1 komentaras:

  1. Aš esu ponia su 2 vaikais, kilusi iš Teksaso Hiustono, mano vyras palieka mane ir jo 2 vaikus maždaug 10 mėnesių. Aš patiriu daug skausmo, aš darau viską, ką galiu, kad jis sugrįžtų pas mane ir į savo vaikus, bet nieko. sportuoti. man tai buvo tikrai įtemptas laikotarpis, nes aš galėjau jausti širdies skausmą. Man buvo liepta kreiptis į meilės rašybos gydytoją, kad padėtų man. Aš padariau, kad man pasisekė gauti DR.Wealthy Contact, kuris sugebėjo man padėti. Jis išleido meilės burtą, kuris sugrąžino mano vyrą pas mane ir į jo vaikai dėkojame tiek daug DR. Turtingi aš labai vertinu tai, ką padarei dėl manęs. čia jis yra jo kontaktinis asmuo, jei jums to gali prireikti išsprendus savo santykių el. laišką. wealthylovespell@gmail.com skambinkite „whatssap“ +2348105150446

    AtsakytiPanaikinti