2017 m. gegužės 17 d., trečiadienis

Kaip sudaryti įgaliotinio galių turintį dokumentą?

Mano mamai diagnozavo Alzhaimerio ligą. Nors ji vis dar gyvena savarankiškai ir sugeba pasirūpinti savimi, jaudinuosi, kad ateityje jai reiks pagalbos. Ar galiu ką nors padaryti, kad apsaugočiau ją ateityje?


Jūsų mamai būtų patartina sudaryti ilgalaikį įgaliotinio galių suteikimo dokumentą (Enduring Power of Attorney - EPA). Tai yra teisinis dokumentas, kuriuo ji galės suteikti įgaliojimus savo įgaliotiniui, kad pasirūpintų ja, jei ji pati nesugebės pasirūpinti savimi. Asmuo, sudarantis dokumentą, yra vadinamas donoru, o žmogus, kuriam įgaliojimai yra suteikiami, yra vadinamas įgaliotiniu. 
Svarbu prisiminti, kad:

EPA dokumentą reikia sudaryti, kol dokumento sudarytojas vis dar yra veiksnus;
EPA įsigalioja tik tuomet, kai žmogus tampa neįgalus.

Sudaryti šį dokumentą patartina kol donoras gali pasirinkti žmones, kurie pasirūpins ligos atveju. Šio dokumento sudarymas yra daug paprastesnis ir pigesnis nei paraiška teismui, kuri yra pateikiama, kai žmogus pripažįstamas neveiksniu ir jau negali sudaryti EPA. Kad jūs sudarytume šį dokumentą, jūsų mama turėtų apsilankyti pas savo gydytoją tą pačią dieną, kai pasirašys dokumentą. Gydytojas turi patvirtinti, kad ji yra veiksni ir turi teisę tą dokumentą sudaryti.

EPA gali būti pritaikyta donoro pageidavimams. Ji gali suteikti įgaliotiniui įgalojimus kontroliuoti finansinius, su nuosavybe susijusius ir kitus klausimus. Kokius įgaliojimus  norima suteikti įgaliotiniui, sprendžia donoras.

Kaip sudaryti ilgalaikių įgaliotinio galių turintį dokumentą?

Pirmiausiai reikia nuspręsti, kas bus jūsų įgaliotinis (-iai). Juo gali būti bet kas, bet dažniausiai įgaliotiniu yra paskiriamas artimas šeimos narys ar žmogus, kuriuo klientas pasitiki. Įgaliotinis tvarkys jos reikalus, jei ji pati nebesugebės. Gali būti paskirti du įgaliotiniai, jei vienas iš jų dėl kokių nors  priežasčių negalės atlikti savo pareigų.

Kitas žingsnis yra raštiškai informuoti du liudininkus, kad donoras sudarė ilgalaikių įgaliojimų suteikimo dokumentą. Liudininkais nederėtų pasirinkti tų pačių žmonių, kuriuos pasirinkot įgaliotiniais.

Jei EPA dokumentas bus įregistruotas, apie tai taip pat reikės pranešti liudininkams. Liudininku gali būti donoro sutuoktinis, sugyventinis arba vaikas, jei vaiko nepaskyrė įgaliotiniu. Jei tokio pasirinkimo nėra, tada liudininkais turėtų būti paskirti kiti giminaičiai.


Donoras gali nurodyti ir trečią asmenį savo ilgalaikių įgaliojimų suteikimo dokumente. Nors tai ir nėra privaloma, bet patartume tai padaryti. 

Griffin Solicitors, Advokatai. Notaro paslaugos.

Gabriel House, 6 Cypress Park, Templogue, Dublin 6W
Mes dirbame 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę.
Jeigu jums reikia teisininko patarimo, prašome skambinti  
Tel.: 0862179620 
arba parašyti elektroninį laišką: 
inga@griffinsolicitors.ie
Apsilankykite mūsų internetinėje svetainėje 
http://griffinsolicitors.ie/?lang=lt


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą