2017 m. liepos 13 d., ketvirtadienis

Rytoj Galway filmo apie Visaginą premjera
Rytoj, liepos 14 d. 12.15 val. Galway Film Fleadh, režisierės Olgos Černovaitės filmo „Butterfly City“ (Miestas-drugelis) premjera.  Filmą kūrė airių kino kompanija  „Planet Korda Pictures“.


„Butterfly City” – tai pilnametražinė dokumentinė juosta apie jauną Lietuvos miestą Visaginą, kuris buvo pastatytas, kad aptarnautų Ignalinos atominę elektrinę (IAE). Lietuvai rengiantis narystei ES, Europos Komisija pareikalavo uždaryti atominę elektrinę (tai buvo viena iš Lietuvos stojimų į ES sąlygų). Uždarius pirmą reaktorių, o po kelerių metų ir kitą, didžioji dauguma miesto gyventojų, netekę darbo, susiduria su neaiškia ateitimi.   


Ne mažiau svarbus vaidmuo filme skiriamas ir pačiam miestui, kuris netolimoje praeityje vadinosi „atomininkų“ miestu. Filmo herojų pasakojimuose atsispindi sovietinės praeities motyvai, dabarties situacija ir ateities vizija – siekis ne tik išsaugoti miestą, bet ir sukurti naują, modernų, jaukų miestą, jau nebesusijusį su atomine elektrine.

„Butterfly City“ daugeliui gali pasirodyti labai prieštaringu filmu, nes rusakalbių gyventojų likimas ir Ignalinos atominės elektrinės tema pačioje Lietuvoje yra labai skirtingai vertinama daugelio žmonių. Tačiau, nepaisant to, kūrėjai tiki dialogo galimybe tarp etninių lietuvių ir rusakalbių mažumos, likusios Visagine, uždarius IAE.

Dublino kino kompanija „Planet Korda Pictures“, įkurta Jeremiah Cullinane, kuria daugiausiai dokumentinius filmus. Kompanija gyvuoja 11 metų, jos sukurti filmai ne kartą laimėjo prizus Europos ir kituose tarptautiniuose festivaliuose. Prodiuseris ir režisierius Jeremiah Cullinane yra sukūręs keletą filmų apie Lietuvą ir Baltijos regioną. 2010 metais jis sukūrė pilnametražinį dokumentinį filmą „Knygnešiai“, o 2013 metais dokumentinę juostą „Under the Hood“ (Po gaubtu) apie Baltarusiją.

Režisierė Olga Černovaitė šį filmą kūrė daugiau nei penkerius metus. Ji gimė Lietuvoje, tačiau turi šaknų ir Rusijoje. Filmo meno ji mokėsi Talino BFM – Baltic Film and Media School, ten ji sukūrė savo pirmąjį dokumentinį filmą “Jei Ne Tu”. „Butterfly City“ – jos antrasis filmas.

Filmo “Buttefly City“ kūrimą finansavo Europos Komisijos grupė (Creative Europe), Airijos kino fondas, Europos transliuotojai ir Ozo TV kompanija.


Filmas "Butterfly City" bus parodytas per TV:

MDR (Germany)
IKONdocs (Netherlands)
YLE (Finland)
ERR (Estonia)
TG4 (Ireland)
Lietuvos Rytas(Lithuania)
RTS (Slovenia)
Al Jazeera Balkans (Bosnia & Herz.)


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą