2017 m. liepos 7 d., penktadienis

Kas mūsų ir airių laukia po “Brexit”?


Visi ES piliečiai, gyvenantys Jungtinėje Karalystėje, turės gauti asmens tapatybės kortelę, patvirtinančią jų statusą, tačiau Airijos piliečiai gali dėl to nesijaudinti, rašo “The Irish Times”.


Lygias teises su britais gaus tie, kurie atvyko į šalį iki 2017 metų kovo 29 dienos (tą dieną šalis oficialiai pradėjo išstojimo iš ES procedūrą) ir kurie pragyveno Jungtinėje Karalystėje daugiau nei 5 metus, paskelbė šalies premjerė Theresa May.

ES piliečiai, kurie gaus imigracijos statusą Jungtinėje Karalystėje, galės kreiptis dėl socialinės paramos, jiems bus užtikrinta nemokama sveikatos apsauga ir pensija, bet jie negalės atvežti į šalį savo sutuoktinio/sutuoktinės bei šeimos narių, jeigu jų pajamos bus mažesnės nei  18 600 svarų sterlingų.

Theresa May taip pat pareiškė, kad Jungtinė Karalystė laikysis savo įsipareigojimų, pasirašytų su Airija dėl “Dėl bendros judėjimo erdvės”, “Didžiojo Penktadienio susitarimo” ir visi Airijos Respublikos piliečiai turės tokias pačias teises kaip ir britai, įskaitant ir teisę balsuoti.

Jungtinės Karalystės premjerė šiuos pasiūlymus pateikė Europos viršūnių susitikime, kuris įvyko birželio 22 dieną, tačiau jie sukėlė ginčų ir pasipiktinimo bangą todėl, kad kalbama apie daugiau nei 3 milijonų europiečių likimą, kurie gyvena Didžiojoje Britanijoje, taip pat ir kelių milijonų britų likimą, kurie gyvena kontinentinėje Europoje.

Daugelis ES šalių-narių nesutiko su galutine Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES data (cut-off date), t. y. šių metų kovo 29-ąja, nes, pasak jų, dar dveji metai derybų su ES įpareigoja Didžiąją Britaniją laikytis Europos Sąjungos taisyklių,  įskaitant ir piliečių teisę į laisvą judėjimą.

“Sunkiojo Brexit” scenarijaus šalininkai siūlo galutine Jungtinės Karalystės  išstojimo iš Europos Sąjungos data laikyti 2016 metų birželio 24 d., kuomet buvo paskelbti šalies išstojimo iš ES referendumo rezultatai. Esant tokiam variantui, lieka neaiškus 15 0000 europiečių likimas, t. y. tų žmonių, kurie atvyko į Didžiąją Britaniją vykstant referendumui ir jam pasibaigus. Tikėtina, kad jiems gali būti taikoma atskira imigracijos procedūra.

Theresa May sako, kad administracinės procedūros, kurias reikės atlikti, kad žmonėms būtų įteisintos naujos teisės normos, bus modernizuotos ir taps labai paprastos – paraišką bus galima užpildyti ir pateikti internetu. Šio dokumento statusas prilygs nuolatinio šalies gyventojo statusui, kuris suteikiamas daugeliui ne  Europos šalių piliečių, kurie gyvena Jungtinėje Karalystėje penkerius metus.


Premjerė taip pat sakė, kad ES piliečiams, kurie norės imigruoti į Didžiąją Britaniją po galutinės “Brexit” datos, bus suteiktas dvejų metų “lengvatinis periodas” (grace period), kuriam pasibaigus bus būtina gauti leidimą dirbti arba grįžti namo.

Naujienų agentūra “The Telegraph” rašo, kad jeigu galutinio išstojimo iš ES termino data bus paskirti 2019 metai, Europos nuostatos dėl laisvo žmonių judėjimo prasitęs iki 2021 metų.

Didžiosios Britanijos Ministrė Pirmininkė atmetė Europos teismų ir institucijų vaidmenį dėl piliečių teisių apsaugos, motyvuodama tuo, kad ginčytinus klausimus pilnai išspręs Jungtinės Karalystės teisinė sistema.Komentarų nėra:

Rašyti komentarą