2017 m. lapkričio 20 d., pirmadienis

Pirmą kartą savarankiškai dirbantiems ir susirgusiems asmenims bus mokama kompensacija
Savarankiškai dirbantiems asmenims ligos atveju pirmą kartą nuo gruodžio mėnesio bus mokama kompensacija. Tai reiškia, kad savarankiškai dirbantys asmenys turės galimybę naudotis valstybės pajamų rėmimo tinklu, jei jie negalės dirbti dėl sunkių ligų ar sužeidimų, praneša “The Irish Times”.


Invalidumo pensija, kuri sudaro 198,50 eurų per savaitę, bus mokama žmonėms, kurie negali dirbti dėl ilgalaikės ligos ar negalios, tačiau mokėjimas bus apmokestinamas. Šios išmokos dydis gali padidėti atsižvelgiant į galimą turimų išlaikytinių, suaugusiųjų ir vaikų, skaičių.

Jau nuo šių metų gruodžio 1 dienos maždaug 326 000 savarankiškai dirbančių asmenų turės teisę gauti ilgalaikę ligos pašalpą ir tokią paramą valstybė teikia pirmą kartą.

Tikimasi, kad toks valstybės žingsnis bus naudingas visiems smulkiojo verslo savininkams, ūkininkams, prekybininkams, laisvai samdomiems darbuojams, rangovams ir kitiems specialistams. Šiam tikslui 2018 metų biudžete numatyta skirti 23 mln. eurų. Manoma, kad 4 proc. PRSI norma turėtų būti padidinta, kad padengtų išmokos išlaidas, tačiau Socialinės apsaugos ministrė Regina Doherty patvirtino, kad kol kas mokesčio dydis liks nepakitęs ir sudarys tuos pačius 4 proc. atskaitymų.

Savarankiškai dirbantys asmenys, kurie šiuo metu nedirba dėl ligos, dabar galės reikalauti pensijos su sąlyga, kad jie turės atitinkamas PRSI įmokas, reikalingas  socialinio draudimo stažui.

Regina Doherty teigė, kad šis žingsnis buvo suderintas su Vyriausybe, siekiant “skatinti savarankiškai dirbančių asmenų skaičiaus augimą ir verslą”.

“Ši priemonė suteiks savarankiškai dirbantiems asmenims prieigą prie valstybės pajamų rėmimo tinklo, jei jie rimtai susirgs ar patirs sunkius sužeidimus, dėl kurių negalės dirbti. Mokėjimas bus grindžiamas tik sumokėtais PRSI įnašais, o santaupos ir turtas neturės įtakos jų mokėjimui. Pavyzdžiui, jeigu tokio žmogaus partneris dirba, šios pajamos neturės įtakos invalidumo pensijos mokėjimui”, - sakė ministrė.

Savarankiškai dirbantys asmenys moka 4 proc. PRSI mokesčių, paprastai mažiau nei darbdavys (4 proc. + darbdavio PRSI, t. y. 10,75 proc.). Kad galėtų gauti išmoką, savarankiškai dirbantiems pareiškėjams reikės 260 PRSI  įmokų (A, E, H arba S klasė) nuo tos dienos, kada jie jas pradėjo mokėti ir 48 PRSI sumokėtų arba kredituotų įnašų (A, E, H arba S klasė) per paskutinius įmokų mokėjimo metus iki jų pašalpos pareikalavimo datos.

Pareiškėjai, kurių prašymai bus patenkinti, taip pat gaus laisvą kelionės dokumentą (free travel pass), taip pat galės būti skiriamos papildomos socialinės išmokos, pvz., Namų ūkio išmokų paketas (Household Benefits Package), jeigu atitiks valstybės nustatytas sąlygas tokioms papildomoms išmokoms gauti.


Savarankiškai dirbantys asmenys jau gauna tokias išmokas, kaip motinystės ir tėvystės atostogos bei valstybinė pensija, tačiau ilgą laiką jiems stokojo sveikatos apsaugos gerinimo priemonių. Šiais metais savarankiškai dirbantiems asmenims buvo suteikta prieiga prie gydymo išmokų schemos, kuri apima nemokamus akių tyrimus, dantų patikrinimus ir įmokas už klausos aparatų išlaidas, o papildomos stomatologinės ir optikos paslaugos buvo pradėtos teikti nuo 2017 m. spalio mėnesio tiek savarankiškai dirbantiems asmenims, tiek ir pas juos dirbantiems žmonėms. Savarankiškai dirbantys asmenys nuo 2018 m. taip pat mokės 200 eurų mažiau mokesčių, padidinus uždirbtą pajamų vertės ribą iki 1150 eurų. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą