2017 m. rugsėjo 7 d., ketvirtadienis

Nekaltumo prezumpcija Airijoje arba ko nereikia žinoti jūsų advokatui
Labai dažnai žmonėms būna sunku suvokti, kaip elgtis, kai juos sulaiko Garda pareigūnai. Apžvelkime, kaip veikia Airijos įstatymai ir kaip teisingai elgtis, jeigu jus sulaikė pareigūnai arba esate kviečiamas į teismą.


Garda gali sulaikyti jus dėl daugelio priežasčių. Nepriklausomai nuo to, dėl kokios priežasties jus sulaikė, visada prašykite iškviesti jums advokatą. Jei Garda pareigūnas sako, kad jums advokatas nereikalingas, geriau netikėkite juo! Juk jūs nežinote airiškų įstatymų taip, kaip juos žino pareigūnai. Todėl, kad ir ką jums sakytų, reikalaukite advokato, nes tik jis jums galės viską paaiškinti.

Prisiminkite – jei esate teisiamas Kriminaliniame teisme (Criminal Court), jūs turite teisę į nekaltumo prezumpciją. Tai reiškia, kad jums nereikia įrodinėti savo nekaltumo, priešingai  pareigūnai turi įtikinti teismą, kad esate kaltas.

Teisme jūs turite teisę pasirinkti advokatą. Teisėjas paklaus jūsų, ar turite savo advokatą. Tuo momentu jūs turite pasakyti pavardę to  advokato, kurį jūs norite pasirinkti. Net jei tuo metu to advokato nėra teisme, paprasčiausiai pasakykite teisėjui jo pavardę. Teismas suteiks jums galimybę pasinaudoti to advokato, kurį pasirinkote, paslaugomis.

Advokatui nėra būtina žinoti jūsų įvykių versijos

Kriminalinės gynybos advokatams nėra būtina iš anksto žinoti jūsiškę įvykių versiją. Kodėl? Todėl, kad įrodytų, jog nusikaltimas padarytas, turi įrodyti ne advokatas, o pareigūnai. Advokato darbas – sukelti abejones dėl jų versijos. Viskas priklauso nuo parodymų ir įkalčių jūsų byloje. Kitaip sakant, jei jūs ką nors pavogėte, su kuo nors susimušėte arba kokiu nors kitokiu būdu „susipykote“ su įstatymu, nereikia iš karto advokatui apie tai pasakoti! Tai skamba keistai, bet tai ir yra nekaltumo prezumpcijos esmė: jei prieš jus nėra surinkta pakankamai būtinų įrodymų, advokatas pareikalaus, kad byla būtų nutraukta.

Kriminalinė gynyba – labai specializuota teisės sritis. Čia viskas priklauso nuo įkalčių ir liudijimų, esamų byloje. Štai pavyzdys: tarkime, jus apkaltino atsisakymu vykdyti Garda reikalavimus (1994 metų kriminalinės teisės aktas apie tvarką viešoje vietoje, 8 punktas). Šiuo atveju pareigūnas turi įrodyti, kad jis perspėjo jus apie teisės pažeidimo pasekmes ir baudžiamąsias sankcijas (bauda, laisvės atėmimas), kurios bus taikomos įvykdžius šį nusikaltimą. Jei Garda pareigūnas to nepadarė, byla prieš jus gali būti nutraukta.

Kaip elgtis teisme

Ką daryti, jei esate kaltinamas, pažeidęs įstatymą? Vykdykite šiuos tris punktus:

1. Atiduokite kaltinimo dokumentus savo advokatui, kuris teisme iš Garda pareigūnų paprašys pateikti jam visus reikalingus parodymus ir įkalčius.
2. Išklausykite advokato, kuris, vadovaudamasis gautais parodymais ir įkalčiais, patars ar verta užginčyti kaltinimą teisme.
3. Ir tik po to teikite pareiškimą dėl savo kaltės pripažinimo arba paneigimo.


Prisiminkite – pripažinti savo kaltę galima bet kuriuo momentu, net ir paskutinę jūsų bylos klausymo dieną. Jūsų užduotis teisme – paprasčiausiai tylėti ir klausyti, kol advokatas nepaprašys jūsų papasakoti įvykių versijos. „Priešlaikinis“ prisipažinimas gali atimti iš advokato galimybę užginčyti pateiktus kaltinimus.


Jums atsakė advokatė Olga Šajaku, Airijos advokatų kolegijos (Law Society of Ireland) narė ir advokatų praktikos „MS Solicitors“ partnerė. „MS Solicitors“ praktikuojasi kriminalinės, šeimos, darbo ir imigracinės teisės srityse, atstovauja klientų interesus teismuose, teikia konsultacijas sulaikius pareigūnams  ir įvykus kelių eismo įvykiui.

Interneto svetainė: www.ms-solicitors.ie

Elektroninis paštas: olga.shajaku@ms-solicitors.ieKomentarų nėra:

Rašyti komentarą