2017 m. kovo 26 d., sekmadienis

Šmeižtas

Airijos konstitucija yra pirminis teisinis šaltinis Airijoje, kuris saugo teisę į žodžio laisvę ir gerą vardą. Abi teisės demokratinėje valstybėje turi būti subalansuotos, kad žiniasklaida galėtų laisvai skleisti informaciją, bet tuo pačiu metu užtikrinti, kad žmonės nebūtų neteisėtai įžeisti arba jų reputacija sugadinta.


Įstatymo pataisa už šmeižtą buvo įvesta 2009 metais, kad patikslintų įstatymą ir nurodytų taisykles, kurių teismai turi laikytis šmeižto bylose. Tačiau žiniasklaida kritiškai tai vertina ir mano, kad teismas paskiria per dideles pinigines išmokas nukentėjusiems. Vienoje byloje Aukščiausiasis teismas priteisė 1,8 milijonų eurų žalos, kuri buvo sumažinta iki 1,27 milijonų eurų Aukščiausiame apeliaciniame teisme. Šis nurodė, kad nors priteista suma ir buvo pakankamai aukšta, ji nebuvo aukščiausia įmanoma suma.

Priteisus tokias sumas, iš žiniasklaidos buvo tyčiojamasi, taip pat tie, kurie turi pinigų, grasino teistis, jei bus publikuojamos tam tikros temos. Nepaisant fakto, kad bet kuri šmeižiamojo pobūdžio informacija gali būti publikuojama žiniasklaidos tarybos, tik 15 procentų tai daro.

Žiniasklaidos prielaidos dėl didelių žalos kompensacijų yra bent iš dalies kaltos dėl šios situacijos. Dauguma bylų yra išnagrinėjamos prieš teismo posėdžius, ypač, kai ieškovas yra atstovaujamas teisininkų, kurie neima mokesčio, jei byla nėra laimima, nes atsakovas sumokės už visas išlaidas, net jei laimės, o tai gali būti esminis punktas bylose su prisiekusiaisiais; taipogi nagrinėjimas gali užtrukti dienų dienas, netgi savaites.

Žiniasklaida prašo peržiūrėti įstatymą. Ji nori, kad būtų įvestas limitas maksimaliai baudos sumai, kuris labiau atitiktų įstatymus, egzistuojančius kitose Europos šalyse.Taip pat siūloma atsikratyti taisyklės, kad leidėjas yra atsakingas už įrodymus, jog publikuojama informacija yra teisinga.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą