2015 m. gegužės 24 d., sekmadienis

Kaip airis Patrickas Hitleris kovojo prieš savo dėdęSudėtingas ir įdomus dalykas - istorija. Kartais, iš neatmenamų laikų  į šviesą išbrenda paslaptis, apie kurią norisi sužinoti kiek įmanoma daugiau. Štai, kad ir šis istorija, kurios jūs tikriausiai niekada dar negirdėjote, mūsų mieli skaitytojai.

Ji prasidėjo šlovingame Dublino mieste, prie mieguistos ir tamsios Liffey upės maždaug prieš 100 metų. Tuosyk aštuoniolikmetė  airė Bridžita Dowling, gimusi Dubline, su savo tėvu atėjo į Dublino žirgų parodą pamatyti žirgų ir smagiai praleisti laiką. Ir kas gi galėjo pagalvoti, kad šią dieną išsispręs jos likimas. Taip jau atsitiko, kad į šventę atklydo jaunas vyras, vardu Aloisas. Taigi, rodos, kas čia ypatingo. O štai, kas. Šio jaunas žmogus pavardė buvo Hitleris. Taip, tikrai. Aloisas Hitleris! Tikras Adolfo brolis! Jūs klausiate, ką jis darė tolimoje šalyje? Atsakymas yra paprastas ir banalus, kad ir kaip būtų juokinga. Jis dirbo Shelbourne viešbučio virtuvėje pagalbiniu darbininku. Taip ir dabar tas  viešbutis tebėra  netoli Stepono Green Square. Bet, žinoma, susipažinant su įdomia ir neprasta mergina, jis prisistatė keliaujančiu viešbučių savininku. Užsimezgė romanas ir po kurio laiko pora atsirado Londone. Brigitos tėvas Aloisą apkaltino pagrobimu, tačiau netrukus su faktu susitaikė, įsiklausęs į dukros kalbas, kuriomis ši prašė atleidimo. Pora susituokė ir tėvas tiesiog neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik laiminti jų sąjungą. Pragyvenus metus Charin Cross Road Londone, šeima persikėlė gyventi  į Liverpulį, kur 1911 metais gimė jų sūnų Patrikas. 1914 metais tėvas išvyko į Vokietiją, kur atidarė nedidelį verslą. Brigita atsisakė išvykti su juo ir liko Anglijoje, nes šeimoje buvo patyrusi smurtą, ji ne kartą kentėjo Aloiso smūgius. Ir mažajam Patrikui smarkiai kliūdavo nuo nesubalansuoto tėvo. Beje, jis buvo toks pats demonas, kaip ir jo dėdė. Namas, kuriame jie gyveno, vėliau buvo sunaikintas per nacių antskrydį Liverpolyje.
Taigi, po kelių metų Patrikas užaugo ir turėjo kažkaip pradėti užsidirbti pragyvenimui. Giminystė su Hitleriu labai rimtai trukdė jam gyventi Didžiojoje Britanijoje. Tai jis vėliau aprašė savo straipsniuose. 1933 Patrikas Hitleris atvyko į Vokietiją, bandydamas  pasinaudoti savo dėdės įtaka. Adolfas Hitleris padėjo jam įsidarbinti Reicho kredito banke Berlyne. Vieta buvo gera, bet kažkas nesusiklostė.
Vėliau Patrikas gavo darbą automobilių gamykloje "Opel", ten dirbo automobilių pardavėju. Labiausiai tikėtina, kad vaikinas tikėjosi šiek tiek daugiau iš savo dėdės. Nepatenkintas savo poziciją, jis parašė Hitleriui, kad parduos istorijų ir jo šeimos dokumentus, jei fiureris nepadės jam padaryti karjerą. Bet, dėdė fiureris taip pat norėjo padaryti kai kuriuos savo sūnėno likimo pakeitimus. 1938 Adolfas Hitleris paprašė sūnėną atsisakyti britų pilietybės mainais už aukšto lygio darbą. Bijodamas spąstų Patrikas nusprendė palikti nacistinę Vokietiją, o tada ėmė šantažuoti Adolfo Hitlerį, grasindamas parašyti spaudoje, kad Hitlerio senelis buvo žydas.
Grįžęs į Londoną, jis parašė straipsnį žurnalui Look " Kodėl aš nekenčiu savo dėdės".  1939 metais, leidėjo William Randolph Hearst kvietimu, Patrikas su savo motina išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas, ir jie įstrigo ten, kai prasidėjo Antrasis pasaulinis karas. Jaunas vyras nenorėjo sėdėti užnugaryje, kai tuo metu vyko kova. Po tam tikro prašymo, adresuoto JAV prezidento Franklinui D. Rooseveltui, 1944 metais britui Patrikui Hitleriui buvo leista tarnauti JAV karinio jūrų laivyne. Skido  gandai, kad kai jis atvyko į pulką, tarnybos pareigūnas jam pasakė, -"Aš esu laimingas, matydamas jus, Hitleri."
Patrikas Hitleris tarnavo JAV karinio jūrų laivyno vaistininko padėjėju iki 1947. Tiesą sakant, karas jau baigėsi, tačiau sūnėnui teko apie metus pabūvoti kovojančios armijos gretose. Ir pakariauti su savo dėde. Jis buvo rimtai sužeistas Antrojo pasaulinio karo metu. Ir jam tikrai nepatiko, kad tik ištarus savo pavardę, jis iš karto siejamas su savo dėde Fiureriu. Ir žmonių reakcija buvo aiški. Tai buvo priešo vardas. Todėl Patrikas pakeitė savo pavardę į Stuart-Houston, 1947 metais vedė  ir persikėlė į Long Island, New York. Jau gyvendamas Jungtinėse Amerikos Valstijose, Patrikas įkūrė verslą. Jis turėjo mažą asmeninę laboratoriją, kurioje jis dirbo, darydamas kraujo tyrimus ligoninėms. Jo laboratorija, kurią jis pavadino Brookhaven, buvo jo dviejų aukštų namas 71 Silver Street, Patchogue.
Patrikas Hitleris mirė 14 liepa 1987 Patchogue, Niujorke, o jo palaikai buvo palaidoti šalia jo motinos Bridget Šventojo Kapo kapinėse CORAM, Niujorke.
Štai tokia istorija. Septyniasdešimt metų praėjo nuo pergalės prieš nacistinę Vokietij. Septyniasdešimt metų. Daug kas pasikeitė nuo to laiko. Daugelis Antrojo pasaulinio karo dalyvių jau seniai mirę. Bet kartos saugo atminimą. Ir kartais, vaikščioti po Dubliną šalia to pačio Shelbourne viešbučio, manau: Oho, koks sudėtingas dalykas - gyvenimas. Kas gi galėjo pagalvoti, kad už šių sienų paprastu darbininku  dirbo pačio Hitlerio brolis. Ir jo sūnus, Hitlerio sūnėnas, nekentė savo dėdės ir kariavo prieš jį JAV armijos gretose. Tokie laikai ir tokios kartos.  Ir po visa to taip norisi, kad  dabartinė karta prisimintų tuos baisius žmonijos istorijos puslapius. Prisimintų ir pabandytų išvengti karų.
Jelena Zakarytė

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą