2015 m. gegužės 21 d., ketvirtadienis

Aktualu šauktiniamsKrašto apsaugos  ministerijos svetainėje http://sauktiniai.kam.lt oficialiai paskelbti 2015 m. šaukimo į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą sąrašai. Iš viso regioniniu principu yra sudaryti šeši sąrašai. Į juos pateko visi asmenys, pareiškę savo norą atlikti devynių mėnesių privalomąją pradinę karo tarnybą ir   atsitiktine elektronine atrankos sistema atrinkti 36 825 karo prievolininkai.

Interneto svetainėje veikia ir greita paieškos sistema, leidžianti karo prievolininkams pasitikrinti, ar jie yra įtraukti į šių metų nuolatinės privalomosios pradinės tarnybos sąrašus. Teigiamo atsakymo atveju, nurodomas konkretus regioninis sąrašas ir eilės numeris jame.
„Laikomės balanso  tarp saugumo ir viešumo ir  skelbiame minimalius duomenis, kad jaunuoliai  galėtų save identifikuoti, ir kad šių duomenų atskleidimas nesukeltų jiems grėsmės,“ – sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
Visiems atsitiktine atrankos sistema atrinktiems 36 825 karo prievolininkams nuo šiandien bus pradėti siųsti šaukimo nurodymai. Jie registruotu paštu bus išsiųsti per 20 darbo dienų nuo sąrašų paskelbimo dienos.
Šaukimo nurodymuose bus pateiktas atvykimo laikas, vieta ir reikalingi pristatyti dokumentai. Vėliau, patikslinus anketinius duomenis, karo prievolininkai bus organizuotai siunčiami į Karinę medicinos ekspertizės komisiją įvertinti jų sveikatą.
Šaukimo pranešimo negavę, bet į šių metų sąrašą patekę asmenys raginami susisiekti su artimiausiu regioniniu Karo prievolės ir komplektavimo skyriumi ir patikslinti atvykimo vietą ir laiką.
 Karo prievolininkai, oficialiai deklaravę išvykimą iš Lietuvos, pateko į Vilniaus regiono sąrašą. Taip pat primename, kad išvykus į kitą valstybę nuolat ar laikinai, ilgesniam nei šešių mėnesių laikotarpiui, nedelsiant, bet ne vėliau kaip vieną mėnesį nuo išvykimo informuoti karo prievolę administruojančią krašto apsaugos sistemos instituciją apie savo faktinę gyvenamąją vietą, darbo ar studijų vietą.
Paviešinus šių metų šaukimo sąrašus ir į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų raginami ir toliau registruotis regioniniuose Karo prievolės ir komplektavimo skyriuose ir pareikšti savo norą atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą. Savanoriai į šauktinius gali pasirinkti norimą tarnybos vietą ir gaus ketvirtadaliu didesnes finansines išmokas.
Iš viso šiais metais nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą skirtinguose kariniuose daliniuose pradės trys tūkst. karo prievolininkų. Pirmiausiai galimybė atlikti tarnybą bus sudaryta savanoriams į šauktinius ir tik nesurinkus reikiamo kiekio bus skiriami asmenys iš atsitiktine elektronine sistema sudarytų sąrašų.
Pirmieji šauktiniai tarnybą pradės rugpjūčio 24 d. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione Klaipėdoje.
Išsamesnė informacija apie  šaukimo tvarką ir eigą nuolat atnaujinama interneto svetainėse www.kam.lt  (skyriuje „Aktualu šauktiniams) ir www.karys.lt, teikiama tel. 8 800 12340 ir atvykus arba paskambinus į regioninius Karo prievolės ir komplektavimo skyrius.

Tinkamumas tarnybai
Karo prievolės įstatyme nurodyta, kad į privalomą devynių mėnesių pradinę karo tarnyba bus kviečiami 19-26 metų amžiaus asmenys bei absolventai iki 38 metų.
Tiems vyrams, kurie yra baigę aukštąjį mokslą ir dirba, karo prievolė taip pat galios. Darbovietė ir diplomas trumpai tariant, iš „loterijos" neišsibrauks.
Bendrojo lavinimo ar profesinių mokyklų mokiniai, vyresni nei 22 metų amžiaus, privalės atlikti karo prievolę, jei bus pašaukti.
Aukštųjų mokyklų studentai- vieną kartą vienam studijų laikotarpiui, pagal bakalauro studijų programą, pagal antros pakopos studijų programą arba vientisųjų studijų programą, pagal laipsnio nesuteikiančią studijų programą, pagal studijas doktorantūroje, šaukiami nebus.
Privalomoji pradinė karo tarnyba bus atidedama karo prievolininkams, jei jie studijuos minėtose studijų pakopose vieną kartą.
Pasak, Krašto apsaugos ministerijos Viešųjų ryšių departamento, akademinių atostogų metu karo prievolininkas nepraranda studento statuso.
Asmenims, kurie vieni augina mažametį vaiką ar turi vaiko auginimo atostogas, iki kol jam sukaks treji metai, karo prievolės atlikti nereikės.
Tokiu atveju, kai nepilnametį vaiką augina abu tėvai ir šaukiamasis į karo tarnybą nėra vaiko auginimo atostogose, privalomoji karo tarnyba nebus atidėliojama.
Auginantiems kelis mažamečius vaikus karo tarnybą įmanoma atidėti, pagal nustatytą karo prievolės tvarką.
Tie asmenys, kurie moka paskolą ar turi finansinių sunkumų gali išvengti privalomos karo tarnybos. Žinoma kiekvienas atvejis bus nagrinėjamas individualiai. O paskolos mokėjimą įmanoma atidėti 9 mėnesių laikotarpiui.
Vieninteliai šeimos maitintojai į kariuomenę nebus šaukiami, pagal neproporcingai didelės žalos atvejus, kurie patvirtinti ministro tvarkos apraše.
Į kariuomenę nebus šaukiami karo prievolininkai, jei jie yra vieninteliai darbingi asmenys šeimoje, jei augina du ir daugiau vaikų iki 14 metų amžiaus, jei žmona yra nėštumo ar gimdymo laikotarpyje, ar komplikuoto nėštumo atveju.
Moterys taip pat gali būti pašauktos tarnauti, jeigu parodys tam norą ar turės medicinos, slaugos bei akušerijos studijų diplomą.
Karo prievolininkai, kurie neturi aukštojo išsilavinimo, bet pareiškė norą, taip pat bus kviečiami į karo tarnybą.
Į kariuomenę bus šaukiami visi Lietuvos piliečiai, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos. Todėl emigrantai bus tiesiog grąžinami į Lietuvą ir negalės išvengti karo tarnybos.
Tie asmenys, kurie atlikę trijų mėnesių bazinius karinius mokymus, nebus šaukiami į karo prievolės tarnybą.
Tarnauti nebus kviečiami ir įtariamieji bei kaltinamieji baudžiamajame procese, taip pat atliekantys bausmę, kuri neleidžia atlikti privalomosios pradinės karo tarnybos.
Taip pat tarnauti nereikės Seimo, Vyriausybės, Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų nariams, teisėjams, prokurorams, vidaus tarnybos sistemos pareigūnams, kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos arba jam pavaldžios įstaigos pareigūnams, valstybės saugumo departamento sistemos pareigūnams, specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams.
Karo prievolininkams, kurie turi laikinų sveikatos sutrikimų, tarnyba gali būti atidėta, iki išgijimo.
Tinkamumą šauktinių kariuomenei sprendžia medikų komisija, kurią sudaro 2-3 šeimos gydytojai, psichiatras, psichologas, medicinos seselė, komisijos pirmininkas ir sekretorė.
Pagrindinės ligos, dėl kurių gali būti atidėtas kariuomenės šaukimas yra: įgimtos širdies kraujagyslių ligos, hipertenzija, žymesni regėjimo, judėjimo aparato sutrikimai (pavyzdžiui, stuburo iškrypimas arba plokščiapėdystė), epilepsija.
Šauktiniams tai užtikrinta darbo vieta devyniems mėnesiams. Lietuvoje gyvenantiems numatytas kelionės išlaidų kompensavimas. Studijuontiems savanoriams galima atidėti studijas.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą