2014 m. rugsėjo 30 d., antradienis

Veganizmas. Kas gi tai?

Daugelis Jūsų tikriausiai esate girdėję ir daugiau ar mažiau žinote, kas tai yra vegetarinė mityba (arba tiesiog – vegetarizmas) ir kas yra tie vegetarai. Taip. Visi jie nevalgo „raudonos“ mėsos. Tačiau valgo daugiau augalinio maisto, kuriuo ir pakeičia šią mėsą. „Raudonos“ mėsos nevalgymas yra tai, kas vienija juos visus mityboje. O toliau jau jie išsiskiria į atskiras grupes. Vieni jų valgo vištieną, kiti jos nevalgo, vieni valgo žuvį, kiti jos taip pat nevalgo, vieni valgo kiaušinius, o kiti – ne, vieni vartoja pieną, o kiti – ne. Dar vieni valgo medų, o kiti ir medaus nevalgo. Taip jie ir pasiskirsto pagal tai, ką valgo, o ko – ne.

Yra dar vieni vegetarai. Šie žmonės, regis, gerai pagalvojo ir nusprendė, kad visai neverta svarstyti, ką čia suvalgyti, o ko nevalgyti (kaip gi čia, vienus gyvūnus valgysi, o kitų – nevalgysi, vienus žudysim, o kitus paliksim gyvus? ir kuriuos tada? nelygybė juk! o juk visi gyvūnai yra gyvūnai ir nori gyventi) ir ėmė maitintis vien augaliniu maistu, kadangi mes, žmonės, esame visaėdžiai gyvūnai ir galime maitintis tiek augaliniu, tiek gyvūniniu maistu.
Taip jie ir tapo visiškais vegetarais ir pasivadino save veganais.
Tad veganizmas – tai vegetarinė mityba, kuomet maitinamasi vien augalinės kilmės maistu
Kodėl toks pavadinimas?
Žodis „veganas“ kilo iš angliško žodžio „vegetarian“, lietuviškai „vegetaras“, paliekant pirmas tris ir paskutines dvi raides. Taip atsirado žodis „vegan“, o lietuviškai – „veganas“, kuris išreiškė „vegetarizmo pradžią ir pabaigą“ arba galutinį vegetarizmą.
Jokių gyvūnų?
Taip. Vien tik augalinės kilmės maistas. Vaisiai, daržovės, grūdai, ankštiniai, riešutai, sėklos, grybai, uogos, aliejai ir kiti augalai (pavyzdžiui, medžių ar krūmų lapai).
Visa tai, ką ir kiekvienas visavalgis žmogus (tas žmogus, kuris valgo ir gyvūnus bei gyvūninės kilmės produktus) tikriausiai valgo kiekvieną dieną. Tik didesniais kiekiais valgo tą maistą veganai. Ir to didesnio kiekio visiškai pakanka, nes augaliniame maiste yra visų mūsų organizmui reikalingų maisto medžiagų. Kaip vienoje didesnėje morkoje yra paros vitamino A kiekis.
Tik va su vitaminu B12 kitaip. Čia jau diskusijos, nes jis dar gerai neištirtas. Regis, augaliniame maiste nelabai jo yra, tad rekomenduojama vartoti maisto papildus arba maistą, praturtintą šiuo vitaminu.
O kokią gausybę patiekalų naujų atrandi ir senų pamirštų prisimeni ėmęs maitintis vien augaliniu maistu!
Sriubos, salotos, mišrainės, blynai, apkepai, pyragai, pyragaičiai, tortai ir kiti skanumynai...
Net ir tortai?
Taip. Visus patiekalus galima pagaminti vien iš augalinio maisto. O jeigu tingite gaminti ir nėra kulinarės(o) namuose – galite lengvai išsivirti grikių ar ryžių košės su daržovėmis.
Tad veganai yra žmonės, kurie maitinasi vien augalinės kilmės maistu.
Ir dar daugiau!
Šie žmonės toliau mąstė apie kitus gyvūnus ir apie tai, kaip mes su jais elgiamės. Ir suprato: ne tik nevalgyti juos yra gerai (kadangi puikiausiai galime maitintis augaliniu maistu), o ir visai nėra jokio reikalo mums ir žudyti jų dėl kailio ar odos ir nešioti gyvūnų ant savęs, nes yra medvilnė (gaunama iš vilnamedžio), linas, sintetinis pluoštas, guma, kaučiukas, dirbtinė oda ir kitos medžiagos, iš kurių pagamintų drabužių ir avalynės mums puikiausiai užtenka.
Ir dar daugiau!
Veganai dargi pamąstė, kad geriausia gyvūnams yra gyventi laisvėje, natūralioje jiems aplinkoje ir ten laisvai judėti, maitintis, daugintis ir auginti savo palikuonis, o ne būti uždarytiems narvuose ar aptvaruose visam gyvenimui ir linksminti žmones, ko jie visai nenori daryti, tačiau yra priversti. Ir todėl šitie veganai nenaudoja kitų gyvūnų pramogoms ar sportui ir patys neremia tokių veiklų, eidami į pramogas, kuriose linksminasi žmonės, dalyvaujantys jose savo noru.
Ir jokių laboratorinių bandymų su kitais gyvūnais, kiek tai yra įmanoma! Kas gi norėtų, kad su juo prieš jo valią būtų atliekami tyrimai ir dar dažniausiai labai skausmingi. Ir tada - atgal į narvą. Iki kitos skausmo dozės. Aš tai tikrai ne. Nebent pats savo noru sutikčiau! O Jūs?

Veganas – tai žmogus, kuris maitinasi vien augalinės kilmės maistu ir yra už gyvūnų neišnaudojimą visose gyvenimo srityse.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą