2014 m. liepos 3 d., ketvirtadienis

Festivalis-konkursas „Skambėk skambėk, lietuviška daina“ Dubline antrą kartą skambėjo lietuviškos dainos

Šviesią ir saulėtą birželio pirmąją, Airijos lietuviai, mokytojai, tėveliai su savo atžalomis, muzikos mylėtojai rinkosi į Sean O'Casey Community centrą, kur vyko  antrasis lietuviškų dainų festivalis-konkursas „Skambėk skambėk, lietuviška daina“.

Dainorėlių šiemet  sulaukėme per septyniasdešimt, jie atvyko iš Dublino, Droghedos, Cavano, Caricckmacross'o, Asbourn'o, Monaghano. Šiais metais jauniausi dalyviai buvo 3,5 metų, vyriausiems per šešiolika. Lituanistinių mokyklų Airijoje mokytojai su savo mokiniais dalyvavo aktyviai ir į festivalį atsivežė savo mokyklos bendruomenes, kurios nuoširdžiai palaikė jaunuosius dainorėlius. Dalyvius dainuoti moko mokytojai, tačiau šiemet sulaukėme net keturių šeimos ansamblių, mamytės dainavo kartu su dukromis. 
“Skambėk skambėk, lietuviška daina“ vienas pagridninių tikslų – diegti meilę ir pagarbą lietuviškai dainai, lietuvių kalbai ir kultūrai. Todėl dainos buvo atliekamos tik lietuviškai. Didžioji dauguma atliktų dainų – lietuvių autorių. Populiariausia dainų kūrėja šiemet buvo Laura Remeikienė, atliktos net keturios jos sukurtos dainos. Gyvenant svetur itin svarbu nepamiršti savo gimtosios kalbos. Airijoje augantiems lietuvių vaikams ir jaunimui apsčiai prieinamos kitos kultūros. Renginiu siekiama suteikti terpę, kurioje dainininkai galėtų atrasti save kaip atlikėją ir išreikšti save per lietuvišką dainą.

Festivalyje akcentuojamas gyvas muzikos atlikimas, dainuojantiems dalyviams buvo akompanuojama tik gyvo garso instrumentais. Šiais metais vaikams buvo akomponuojama fortepionu, gitaromis, būgneliais. Cavano lituanistinės mokyklos mokiniai (gitaristų trio 10-12m.) patys dainavo ir grojo gitaromis (mokytoja Raimonda Coyle). Monaghano mergaičių ansamblis pasirinktai dainai akompanavo plastikiniais puodeliais kuriamu ritmimu dariniu,  puodeliais beldžiant į grindis. Atliekama daina skambėjo labai gražiai ir originaliai (mokytojos Sandra Markauskienė ir Gintvilė Sevrukienė). Visi galėjome gėrėtis gyvu garsu, gražiu dainavimu, nesumeluotomis vaikiškomis emocijomis.
Renginio atlikėjus vertino komisija. Komisijos pirmininkas - kun. Egidijus Arnašius, Airijos lietuvių katalikų misijos kapeleonas, dainų  kūrėjas ir kompaktinės plokštelės "iš Tavo rankų" autorius. 
Saulius Čepkauskas. Lietuvos Muzikos akademijos Virgilijaus Noreikos operinio dainavimo klasės absolventas, Elenos Čiudakovos dainininkų konkurso 1997 metais nugalėtojas.
Lina Raudoniūtė-Kidd. Lietuvos Muzikos akademijos absolventė, chorvedė, pianistė. Airijoje mokytoja dirba savo įsteigtoje vokalo ir fortepiono studijoje.
Renginio dalyviai buvo vertinami šimtabalėje sistemoje pagal keturis kriterijus: buvo vertinamas intonavimas, muzikalumas, repertuaro pasirinkimas ir interperetacija, sceninė kultūra. Geriausiai pasirodžiusieji ir surinkusieji daugiau nei 90 balų  buvo skelbiami laureatais. Šiais metais komisija nusprendė, jog lauretais tapo devyni kolektyvai ir solistai:
Solistė Džastina Jankaitytė (8m.)  iš Carrickmacross’o su daina „Bažnytėlėj debesų“.
Mergaičių ansamblis iš Carrickmacross’o „Baltieji perliukai“ (10-16m.).  Daina „Sparnai gerumo“ (mokytoja Inga Paškevičienė).
Solistė Vilanda Juškevičiūtė (6m.) ir jos mama Vida. Daina „Saulelė rieda“. Mokytoja Rita Kundrotaitė.
Cavan’o lituanistinės mokyklos gitaristų trio (10-12m.). Daina „Gyvenimo jūra“. Mokytoja Raimonda Coyle. 
Monaghan’o lituanistinės mokyklos „Lietuvos vaikai“ mergaičių ansamblis „Musmerytės“ (8-13m.). Daina „Man patinka“. Mokytojos Sandra Markauskienė ir Gintvilė Sevrukienė.
Dublino ankstyvojo ugdymo menų mokyklėlės „Boružiukų muzika“ mišrus ansamblis (4-7m.). Daina „Traukinys“. Mokytojos Rita Kundrotaitė ir Renata Kazlauskienė. 
Droghedos ankstyvojo ugdymo menų mokyklėlės „Boružiukų muzika“ mergaičių ansamblis (5-8m.). „Juokų daina“. Mokytojos: Rita Kundrotaitė ir Vaida Matulytė. 
Carrickmacross’o mergaičių ansamblis „Baltieji perliukai“(6-7m). Daina „Apie nai nai nai“. Mokytoja Inga Paškevičienė.
Carrickmacross’o lituanistinės mokyklos „Saulės Zuikučiai“ mišrus ansamblis (8-11m). Daina Motinos veidas“. Mokytojos Kristina Jankaitienė ir Dalytė Vijeikienė

Dainuodami vaikai ant scenos jautėsi drąsiai, pasitikinčiai savimi, nes publika buvo labai dėkinga ir geranoriška, mojavo palaikymo plakatais ir kita atributika J
Kol komisija skaičiavo balus,  pasirodė Dublino mažojo teatro aktoriai. Esame dėkingi Dublino Mažojo Teatro aktoriams ir režisieriui Tomui. Aktoriai parodė ištrauką iš spektaklio „Geltonų plytų kelias“ su dainomis ir visais personažais: Dorote, liūtu, kaliause, medkirčiu, baisiaja ragana ir Smaragdų miesto burtininku. Daininkas ir dainu autorius Jonas Krauklys (jis taip Dublino mažojo teatro aktorius) -  padainavo keleta dainų.  Visiems šventės dalyviams buvo puiki dovana – šis trumpas spektakliukas.

Šventę vainikavo V.Kernagio daina “Mūsų dienos kaip šventė”, kurią dainavo visi šventės dalyviai, jų mokytojai, tėveliai ir visi žiūrovai.
Visi šventės dalyviai buvo apdovanoti atminimo dovanomis, lietuviškomis knygomis, lietuviškais suvenyrais, elementariais muzikiniais ritminiais insrumentais, Aistės, Ritos ir Irmos  keptais grybukais ir sausainiais, dalyvio arba laureato diplomais. Mokytojams, akompaniatoriams, komisijos nariams buvo įteiktos padėkos ir atminimo dovanos. 

Daugelis tėvelių ir mokytojų džiaugėsi ir dėkojo už suorganizuotą renginį. Vaikai buvo pakylėti, džiaugėsi ir jau ant scenos traukė iš maišelių gautus suvenyrus ir rodė salėje sėdintiems tėveliams.
Nuoširdžiai dėkoju pagrindiniams šios šventės organizatoriams: Ritai Romanovai ir savo vyrui Vaidui Šiliauskui; visam buriui draugu ir savanoriu: Aušrai, Linai, Rasai, Loretai, Rolandui, Edmundui, Danutei, Antanui, Martynui, Bernardui, kurie geranoriškai padėjo renginio metu.

Ir žinoma dižiausia padėka renginio skiriama rengino rėmėjams, kurie įvairiais būdais parėmė šią gražią šventę:

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai
Vaikų šventėms
Pavlov’s Bakery
Baltic Coast Cafe – Restoranui Baltijos krantas
Vittas Restaurant
Lituanica knygynui
Dublin tortams
Cakes Dubdalk
Irena’s cakes Saldi Svajonė
Midland’s Bakery
VP Flowers
Renginio forografei Renatai (Renata Photography)

Informaciniams rėmėjams
Lietuvos Respublikos ambasadai Airijoje
Airijos lietuvių bendruomenės tinklalapiui
airijaonline.lt
1000sADS
skelbiu.ie
Festivalio draugams:
Lietuvos liaudies kultūros centrui
Vilniaus etninės kultūros centrui
Dėkojame visiems vaikams, jų tėveliams  ir mokytojams, žiūrovams ir svečiams kurių deėka galime burti gražią dainuojančių vaikų ir jaunimo, muzikai neabejingų žmonių bendruomenę.
Tikimasi, kad sklindant žiniai apie festivalį, dalyvių gausės ir ilgainiui festivalis išaugs ir galbūt net taps tarptautiniu.

Renginio organizatorių vardu,
Rita KundrotaitėKomentarų nėra:

Rašyti komentarą