2014 m. liepos 6 d., sekmadienis

Intriguojantys faktai apie futbolo čempionatus

XX pasaulio futbolo čempionatas Brazilijoje birželio – liepos mėnesiais prie televizoriaus ekranų pritraukia minias sporto aistruolių. Nuo 1930 metų organizuojamas grandiozinis renginys neapsieina be keistų įvykių ir rekordų.

futbolas
Pirmą įvartį žaidynių istorijoje 1930 metais Urugvajuje pelnė prancūzas Lucienas Laurentas. Tačiau pirmuoju žaidėju, įmušusiu įvartį, jis tapo tik tada, kai buvo išnagrinėtas amerikiečio futbolininko Barto McGee skundas, esą tai jis pelnė pergalingą tašką.

1938 metais garsus italų futbolininkas Giuseppe Meazza gavo teisę į baudinį prieš Braziliją. Ruošiantis jam tai padaryti, vyrui nusmuko šortai. Žaidėjas nesutriko, pasikėlė šortus ir įspyrė įvartį, kol vartininkas leipo juokais. Taip Italija pateko į finalą.

Vakarų Vokietijoje 1974 metų pasaulio futbolo klubų taurės varžybose čilietis futbolininkas Carlosas Caszely buvo išsiųstas iš aikštės ir parodyta raudona kortelė. Teisėjo sprendimas prieštaringai vertinamas. Jis tapo pirmuoju žaidėju, pašalintu tokiu būdu.

Jauniausias FIFA pasaulio taurės žaidėjas buvo Šiaurės Airijos futbolininkas Normanas Whiteside‘as buvo 17 metų ir 41 dienų amžiaus.

Vyriausias FIFA pasaulio taurės žaidėjas, įmušęs įvartį čempionato varžybose prieš Rusiją 1994 metais, buvo Kamerūno rinktinės žaidėjas 42 metų Rogeris Milla.

1950 metais į pasaulio taurės varžybas pateko Indijos rinktinė, tačiau atsisakė dalyvauti, nes FIFA uždraudė žaidėjams rungtyniauti basomis. Batus žaidžiant futbolą avėti tapo privaloma.

1954 metais Vengrijos rinktinė per pasaulio futbolo čempionatą pelnė net 27 įvarčius. Daugiausiai įvarčių futbolo čempionato istorijoje. Tačiau tai negarantavo jiems pergalės. Jie pralaimėjo rezultatu 3 : 2.

Brazilija – šalis, kuri parsivežė daugiausiai medalių iš FIFA varžybų. Pirmenybes jie laimėjo 5 kartus. Tačiau jiems iki šiol nepavyko laimėti čempionato namuose. Gal šiais metais viskas pasikeis?

1958 metais per pasaulio taurės ketvirtfinalį nė viena iš pralaiminančių komandų nepelnė nė vieno įvarčio.

Dainą apie futbolą „Coup de Boule“ („Smūgis galva“) įkvėpė sukurti Prancūzijos žaidėjo Zinedine Zidane poelgis aikštėje 2006 metais per pasaulio taurės finalą. Jis smogė Italijos rinktinės žaidėjui Marco Materazzi į krūtinę su galva.

2010 metų FIFA varžyboms buvo sudarytas sąrašas vietų, kuriose bus žaidžiama. Jį sudarė 12 vietų: Blumfonteinas, Keiptaunas, Durbanas, dvi vietos Johanensburge, Kimberlis, Neslprutas, Orkneitas, Polokvanė, Port Elizabetas, Pretorija ir Rustenburgas. Tačiau vietų galiausiai buvo sumažinta iki 10.

Pietų Afrikos Respublikos vyrų futbolo rinktinė vadinasi „Bafana Bafana“. Pavadinimas reiškia: „Berniukai, berniukai“.

2006 metų pasaulio taurės finalą Vokietijoje matė rekordiškai daug žiūrovų: 715,1 milijono!

Moterų futbolas – ne šių laikų išradimas. Pirmojo pasaulinio karo metu, penkiasdešimt metų futbolo asociacija uždraudė moterų futbolą savo filialų aikštėse. Tačiau ši sporto šaka buvo labai populiari. 1920 metais moterų rinktinės sutraukdavo minias žiūrovų. 53000 futbolo aistruolių susirinko stebėti moterų futbolo varžybas Gudisono parke Anglijoje.

Iki 1882 metų futbolo aikštėse nebuvo skersinių įvarčiams mušti. Kamuolys bet kaip patekęs tarp dvejų virpstų būdavo užskaitomas kaip įvartis.

Futbolo vartų tinklai atsirado tik 1890 tam, kad sugautų kamuolį, įmušusį įvartį. Vartininkui nebereikėjo bėgti ilgų distancijų, norint pagauti stipriai sviestą kamuolį.

Pirmasis futbolo asociacijos taurės finalas įvyko 1872 metais. Varžybų metu nebuvo naudojami švilpukai.


1914 metų liepos 27 dieną Anglijos Ekseterio rinktinė pirmą kartą surengė varžybas su brazilais Rio de Žaneire.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą