2016 m. spalio 21 d., penktadienis

Ką reikėtų žinoti apie 2017 metų Airijos biudžetą

Airijos finansų ministras Michael Noonan, parengęs savo šeštąją biudžeto ataskaitą pažymėjo, kad Airijos ekonomika yra "geros formos" ir kad Vyriausybė planuoja kitais metais sumažinti mokesčius ir daugiau pinigų skirti kitoms šalies ir gyventojų reikmėms.


Manoma, kad pirmasis mažumos Vyriausybės parengtas 2017 biudžeto paketas sudarys 1,3 milijardų eurų ir tai daugiau negu buvo tikėtasi.
Kokią tai turės įtaką Airijos gyventojams?


Pristatydamas Parlamente išsamią 2017 metų biudžeto ataskaitą, Finansų ministras pažymėjo, kad pirmiausiai naujasis biudžetas įtakos Airijos mokesčių sistemą. Rengiant ateinančių metų biudžetą buvo atsižvelgta į tai, koks bus pasirinktas BREXIT scenarijus - jeigu Jungtinė Karalystė pasirinks taip vadinamąjį „kietąjį scenarijų“, Airijos bendrasis visuomeninis produktas (BVP) iki 2030 metų sumažės 3,1% ir tai neigiamai paveiks Airijos finansų sistemą („palankaus“ scenarijaus atveju, šalis gali prarasti 1,1% bendrųjų pajamų ir tokia perspektyva yra neišvengiama).

Universalus socialinis mokestis

Planuojama puse procento sumažinti Universalų socialinį mokestį (Universal Social Charge – USC). Tai mokestis, kurį Airijos gyventojai moka nuo gaunamų pajamų (žinomas kaip indėlis į sveikatą). Šalies gyventojai jį moka jei jų bendrosios pajamos sudaro daugiau nei 13 000 eurų per metus.

Aprūpinimas gyvenamuoju plotu

Šalies gyventojams, pirmą kartą perkantiems naujus namus, bus suteikta iki 20 000 eurų subsidija.

Hipotekos palūkanų lengvatos schema bus pratęsta ir 2017 metais (hipotekos palūkanų lengvata yra mokesčio lengvata, paremta kvalifikacine hipotekos palūkanų suma, kurią jūs turite sumokėti per tam tikrą mokestinių metų laikotarpį už savo pagrindinę privačią rezidenciją, namą ir kt.).

Bus padidinta kapitalo įsigijimo mokesčio riba ir to dėka sumažės mokesčių našta asmenims, kurie paveldi turtą. Kapitalo įsigijimo mokesčius sudaro dovanojimo mokestis, paveldimo turto mokestis ir taip vadinamasis pasitikėjimo mokestis.

Namų renovacijos ar remonto skatinamas mokestis bus pratęstas iki 2018 m.

Nuoma

Savininkai, nuomojantys kambarį savo namuose, bus atleidžiami nuo pajamų mokesčio, jeigu šios pajamos neviršija tam tikros ribos (dabar 12 000 eurų, ketinama padididinti iki 14 000 eurų). Tokiu būdu Vyriausybė stengiasi skatinti namų savininkus nuomoti laisvus kambarius.

Mažos ir vidutinės įmonės/Korporacijos

Nuo 2017 metų sausio mėnesio pelno mokestis, gautas nuo parduotos nuosavybės ar investicijų, bus sumažintas nuo 20% iki 10%.

Uždirbtas pajamų mokesčio kreditas išaugs iki 950 eurų kuriuo pasinaudos daugiau nei 147 000 smulkių ir vidutinių verslininkų.

Siurprizas! Airijoje mokamas 12,5% pelno mokestis išliks nepakitęs.

Kapitalo įsigijimo mokestis

Kapitalo įsigijimo mokestis pakils iki 310 000 eurų ribos (nekilnojamasis turtas, pinigai  ir kt. vertybės).

Cukraus mokestis

Vyksta viešos derybos dėl cukraus mokesčio įvedimo nuo 2018 balandžio mėnesio (susiję su šio mokesčio įvedimu Jungtinėje Karalystėje).

Globėjų, slaugytojų kreditas

Globėjų, slaugytojų kreditas padidės 100 eurų ir sudarys 1 100 eurų.

Santaupų ir investicijų mokestis (Deposit interest retention tax –DIRT tax)

Santaupų ir investicijų mokestis per ateinančius metus bus mažinamas 2 procentais ir iki 2020 metų turėtų pasiekti 33 procentų ribą (nuo 2014 metų sausio 1 d. šis mokestis sudarė 41 procentą nuo visų palūkanų).

Cigaretės, alkoholis ir automobiliai

20 cigarečių pakelis pabrangs 50 centų.

Akcizo mokestis alkoholiui ir benzinui nepasikeis.

Dar penkerius metus automobilių registracijos mokestis nebus taikomas elektrinėms transporto priemonėms.

Turizmo ir sveikatingumo sektoriai

Turizmo ir sveikatingumo sektoriams bus taikomas 9% PVM.

Žemės ūkio ir žūklės sektoriai

Šiems sektoriams paremti bus sukurtas naujas lankstus 150 milijonų eurų vertės fondas.

Ūkininkams bus įvestas vienodas PVM dydžio tarifas - nuo 5,2% iki 5,4%.

Ūkių sistemos lengvatų restruktūrizavimo schemą ketina užbaigti iki 2019 metų pabaigos. Bus siekiama subalansuoti ūkininkų mokamus mokesčius, atsižvelgiant į penkerių metų vidurkį. Jei metai bus blogi, ūkininkai mokės mažesnius mokesčius.

Pelkėtų vietovių savininkai pagal naują Aukštapelkių vietovių restauracijos shemą bus atleidžiami nuo kapitalo mokesčio.

Bus įvestas naujas metinis 1 270 eurų mokesčio kreditas žvejams, praleidusiems jūroje ne mažiau kaip 80 dienų per metus.

BREXIT padarinių fondas (Rainy Day Fund)

Dėl galimų BREXIT padarinių, nuo 2019 metų Airijos vyriausybė į šalies biudžetą ketina kasmet atidėti po 1 milijardą eurų.
                                                                                  Parengta pagal Airijos spaudą

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą