2015 m. birželio 1 d., pirmadienis

Airijoje seksualinė - socialinė revoliucijaAirai triuškinamai pritarė pasiūlymui įteisinti tos pačios lyties porų santuokas per referendumą, žymintį dramatišką socialinį poslinkį šioje gilias katalikybės tradicijas turinčioje šalyje, šeštadienį vakare pranešė nacionalinis transliuotojas RTE.

Kaip rodo oficialūs duomenys, gauti iš 40-ies Airijos rinkimų apygardų, kurių iš viso yra 43, „Taip“ stovyklą parėmė 62,3 proc. referendume dalyvavusių piliečių.
Prie pagrindinio balsų skaičiavimo centro „Taip“ stovyklos šalininkai glėbesčiavosi, verkė ir mojavo vaivorykštės spalvų vėliavomis
Ministrai anksčiau dieną prognozavo, kad Airija taps pirmąja šalimi, įteisinusia homoseksualias santuokas po visuotinio plebiscito. Toks rezultatas yra sukrečiantis pokytis senas katalikybės tradicijas turinčioje šalyje, kurioje homoseksualumas nelaikomas baudžiamuoju nusikaltimu tik nuo 1993 metų ir tebedraudžiama daryti abortus – išskyrus atvejus, kai kyla pavojus motinos gyvybei..
„Tai iš tiesų iškėlė opią temą Airijoje“, – sakė už lygias galimybes atsakingas valstybės ministras Aodhanas O'Riordainas pagrindiniame balsų skaičiavimo centre Dubline.
Sveikatos apsaugos ministras Leo Varadkaras, kuris sausį viename interviu radijui atskleidė esantis gėjus, sakė, kad šis referendumas prilygo „socialinei revoliucijai“.

Pasiūlymą įteisinti vienalytes santuokas palaikė visos pagrindinės politinės partijos, didieji darbdaviai ir daugelis garsenybių šioje šalyje, kurios visuomenė buvo ilgai laikoma viena konservatyviausių Vakarų Europoje.

Tik trečdalis šalies gyventojų palaikė 1993 metais priimtą įstatymą, pagal kurį 17 metų ir vyresnių homoseksualių vyrų santykiai nebelaikomi baudžiamuoju nusikaltimu, rodo to meto apklausa. Vienas Aukščiausiojo Teismo teisėjas 1983 metais pareiškė, kad homoseksualumas yra „morališkai klaidingas“, skatinantis depresiją ir savižudybes.
RTE nurodė, jog kai kuriuose Dublino darbininkų klasės rajonuose už referendume siūlytą konstitucijos pataisą balsavo iki 80 proc. savo valią pareiškusių žmonių. Skirtumas tarp „Taip“ ir „Ne“ stovyklų buvo daug mažesnis tik kaimo vietovėse.
Iki šiol 18 šalių, iš jų 13 – Europoje, yra įteisinusios gėjų santuokas arba ketina tai artimiausiu laiku padaryti. Tuo tarpu kaimyninėje Šiaurės Airijoje gėjų santuokos yra draudžiamos, nors jos yra įteisintos likusioje Didžiosios Britanijos dalyje.
Panašūs referendumai anksčiau buvo surengti Kroatijoje ir Slovėnijoje, bet abiem atvejais piliečiai atmetė pasiūlymus įteisinti vienalyčių porų santuokas. Vis dėlto Slovėnijoje vienalytės santuokos kovą buvo įteisintos parlamento sprendimu.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą