2014 m. kovo 22 d., šeštadienis

Praūžė žaliasis Šv. Patriko paradas

Švento patriko diena (Airiškai: Lá ’le Pádraig or Lá Fhéile Pádraig) yra kasmetinė airiška šventė, skirta Airijos globėjui Šv. Patrikui. Šventė rengiama kasmet kovo 17 dieną.
Airijoje ši diena paskelbta nacionaline švente. Šv. Patriko diena švenčiama visame pasaulyje, ten, kur yra išeivių iš Airijos. Taip pat daugėja ir kitų tautų, švenčiančių šia krikščionių globėjo dieną: Argentina, Australija, Naujoji Zelandija. Šventės metu vyrauja airiški atributai, rengiamasi tik žalios spalvos rūbais.
Tą dieną įprasta valgyti airišką tradicinį maistą, gerti Gineso alų ar airišką viskį. JAV ir Kanadoje rengiami paradai. Vienas iš svarbiausių šventės ir pačios Airijos simbolių – trilapis dobilas .Manoma, kad šis simbolis atsirado tada, kai šv. Patrikas panaudojo trilapį dobilą šv. Trejybei paaiškinti: Dievas Tėvas, Dievas Sūnus ir Šventoji Dvasia yra atskiri to paties vieneto elementai, kaip ir trys atskiri, tačiau kotelio sujungti, dobilo lapeliai. Šv. Patriko pasekėjai ėmė tradiciškai įsisegti trilapį dobiliuką šventės metu. Kitas šv. Patriko šventės simbolis – leprikanai (air. Leprechauns). Tai mistiniai atsiskyrėliai, kurie vengia kontakto tiek su mirtingaisiais, tiek su nemirtingomis būtybėmis – elfais. Jie uoliai siuva... batus. Taip pat jie yra paslėptų brangenybių savininkai. Leprikanas visada gali būti užtinkamas su batu vienoje rankoje ir plaktuku kitoje. Lobių ieškotojai gali priversti leprikaną išduoti paslaptį, kur paslėptos brangenybės. Tačiau jei tik žmogus nusisuka į šalį – leprikanas iškart išnyksta. Todėl, norint surasti lobį, reikia nenuleisti nuo atsiskyrėlio akių. Dauguma leprikanų negražūs – maži, stori, raukšlėtais veidais senukai, tačiau, nepaisant kūno sudėjimo, labai grakščiai judantys.

Kaip ir kiekvienais metais per šią šventę Dublinas, bei jo gatvės nusidažo žalia spalva. Miesto svečiai bei vietiniai gyventojai išeina į gatves apsirengę simbolinę ir tradicinę žalia spalva. Minios žmonių plūsta į miesto centrą tam, kad pamatytų garsujį šventės paradą, kuriame dalyvauje beveik visų valstybių atstovai, žmonės savanoriai, kurie beveik visus metus ruošiasi šiam paradui- kuria scenografiją, repetuoja bei siuva drabužius. Airijos lietuviai šiais metais taip pat tradiciškai dalyvavo parade. Jų užburiantys kostiumai, nuotaika ir energija puikiai papildė Šv. Patriko paradą .

Nuotr. Nerijus Kunrodas 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą