2014 m. gruodžio 30 d., antradienis

Prieš keletą dienų gavau laišką iš savo nekilnojamo turto agento. Jame buvo parašyta, kad jis nori pakelti mano nuomą 100 eurų

 Prieš keletą dienų gavau laišką iš savo nekilnojamo turto agento. Jame buvo parašyta, kad jis nori pakelti mano nuomą 100 eurų. Man atrodo, kad prašymas  pakelti nuomą daugiau nei 10% yra neišmintingas. Jis teigia, kad nuomos kainos pakilo atsižvelgiant į vietinę rinką. Kokį pasirinkimą turiu šioje situacijoje? Aš neišgaliu mokėti pakilusios nuomos, tai yra labai netikėta. Aš buvau geras nuomininkas, susisiekiau su nekilnojamo turto agentu tik vieną kartą, kad paprašyčiau, jog sutaisytų radiatorių mano miegamajame. Aš pats remontuoju ką sugebu. Aš nenorėčiau iš čia išsikraustyti, šis butas geras, nepaisant kelių smulkmenų. Taigi norėčiau pasiteirauti ką galiu padaryti dėl to, kad mano nuomojamo buto šeimininkas nori pakelti nuomos kainą?

Visi pastebėjo, kad nuomos kainos žymiai išaugo per paskutinius metus  ne tik Dubline, bet ir visoje šalyje. Statistikos duomenys nurodo, kad nuoma šalyje pakilo 5.2% per metus. Taigi, ką turėtumėte daryti, jei jūsų šeimininkas praneša, kad nori pakelti nuomos kainą?
Visų pirma reikėtų žinoti, kad jūsų šeimininkas gali pakelti nuomos kainą tik vieną kartą per 12 mėnesių. Bet yra išimčių. Pavyzdžiui, jei šeimininkas suremontavo visą patalpą, jis gali pakelti nuomos kainą ir du kart per 12  mėnesių.
Pagal įstatymą (2004 m. gyvenamosios vietos nuomojimo aktą) šeimininkas negali nustatyti kainos, kuri yra didesnė nei rinkos kaina. Jūs turėtumėte peržiūrėti įvairius nekilnojamo turto internetinius puslapius, skelbimus laikraščiuose ir skelbimus gyvenamosios vietos tarybos internetiniame puslapyje, kad galėtumėte palyginti kitas kainas ir nuspręsti, ar šeimininkas neužsikėlė per didelės kainos. Jei manote, kad šeimininkas nori per didelės nuomos kainos, tuomet turite keletą pasirinkimų:

  • Jūs galite derėtis su šeimininku, jei turite įrodymų, kad jo norima nuomos suma yra didesnė, jei rinkos kaina. Jei kainos pokytis yra normalus, bet jūs neišgalite mokėti daugiau, galite pasiūlyti šeimininkui, kad paskirstytų kainos išaugimą per ateinančius 2 metus, ypač, jei esate geras nuomininkas ir ilgai nuomojatės butą.

  • Pabandykite susirasti kitą būstą, kuris atitiktų jūsų finansinę situaciją.

  • Pagaliau galite kreiptis į gyvenamosios vietos nuomojimo tarybą (PRTB), kad peržiūrėtų nuomos kainas. Jūs galite tai padaryti praėjus ne daugiau nei 28 dienoms nuo nuomos kainos pakėlimo pranešimo gavimo. Kai kreipsitės dėl nuomos peržiūros, nuomos kaina nepakils iki sprendimo priėmimo datos. Bet, jei PRTB nuspręs, kad nuomos pakilimas yra priimtinas, turėsite sumokėti didesnę nuomos kainą atgaline data.
Taip pat prisiminkite, kad šeimininkas privalo jums raštu pranešti apie pasikeitusią kainą likus bent 28 dienoms iki naujos sumos įsigaliojimo. Pranešimas sms žinute, el. paštu ar žodžiu nėra skaitomas tinkamu pranešimu.

Ar turiu teisę pretenduoti į socialinį būstą būdamas ne Airijos piliečiu?
EEA piliečiai (kurios narė taip pat yra Lietuva) gali pretenduoti į socialinį būstą, jei atitinkate šiuos kriterijus:
  • Esate įdarbintas arba dirbate su patentu Airijoje.

  • Jei esate bedarbis, laikinai dėl ligos ar sužeidimo; esate bedarbis ne savo noru, bet dirbote Airijoje daugiau nei 1 metus IR esate užsiregistravęs kaip ieškantis darbo socialinės apsaugos skyriuje ir valstybinėje mokymo ir užimtumo tarnyboje (FAS).

Kas, jei mano partneris/sugyventinis/vyras/žmona yra ne EEA pilietis?
Ne EEA pilietis, kuris yra susituokęs arba sudaręs civilinę partnerystę su EEA piliečiu turi tokias pačias teises kaip ir EEA pilietis ir gali kartu su partneriu pretenduoti į socialinį būstą.

Man nepatinka mano advokatas ir norėčiau jį pakeisti kitu. Tačiau jis turi mano testamentą ir mano namo dokumentus. Ar jis privalo atiduoti visa tai be jokio užmokesčio? Kaip aš jam visa tai paaiškinsiu? Jis taip pat man sakė, kad mano testamento pakeitimas kainuos tiek pat kiek ir naujo testamento sudarymas. Ar jis gali prašyti manęs sumokėti už naują testamentą, nors aš apsigalvojau ir nebenoriu jo pakeisti? Jis jau turi paruošęs naują pakeistą testamentą.
Visų pirma dėl testamento: jūsų advokatas gali pateikti jums sąskaitą už darbą, atliktą jūsų prašymu, net jeigu paprašėte jo tokį sudaryti, o vėliau apsigalvojote.
Jūs gali pakeisti savo testamentą dviem būdais:
  • Sudarydami naują testamentą. Pasirašius naują testamentą, senasis bus laikomas negaliojančiu.

  • Sudarydami testamento papildymą. Testamento papildymas yra prierašas, kuriame testatorius paaiškina arba papildo savo valią. Testamento papildymas gali būti naudojamas, kai norite pridėti, pakeisti ar ištrinti bet kurią savo testamento dalį. Tačiau, jei norite padaryti keletą pakeitimų, rekomenduojama sudaryti naują testamentą. Testamento papildymas atkreipia dėmesį tik į tam tikrą testamento dalį, kurią norite pakeisti. Jis turėtų būti pasirašytas ir patvirtintas liudininko taip pat kaip ir testamentas.

Jums reikėtų susisiekti su naujuoju advokatu, jei norite, kad jis perimtų jūsų bylą ir paprašyti, kad jis kreiptųsi į jūsų buvusį advokatą raštu. Jūsų byla bus perduota tik tuo atveju, jei esate susimokėjęs už visas paslaugas savo buvusiam advokatui.
Jūsų advokatas turi teisę laikyti jūsų bylos kopiją, nes tokie yra advokato nuostatai. Jis gali laikyti jūsų bylą bent šešerius metus, o tada ji veikiausiai bus sunaikinta. Tačiau, jis nesunaikins jūsų namo dokumentų ar testamento.
Jei norite apskųsti jums paslaugas teikusį advokatą, tai galite padaryti raštu per Airijos teisės bendrijos nusiskundimų komitetą.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą