2014 m. rugpjūčio 27 d., trečiadienis

Tūkstančio žmonių grandinė Dubline

„Bunda jau Baltija, bunda jau Baltija, Lietuva, Latvija, Estija!“, – rugpjūčio 23 dieną šios bendros istorinės trijų Baltijos šalių laisvės dainos žodžiai skambėjo Airijoje, pačiame Dublino centre – Temple Bar rajone. Airijos lietuviai kartu su latviais ir estais turėjo unikalią galimybę vėl simboliškai susikibti rankomis kaip ir prieš ketvirtį amžiaus, kuomet virš dviejų milijonų susijungė į ilgiausią pasaulyje gyvą žmonių grandinę nuo Gedimino bokšto Vilniuje per Rygą iki Hermano bokšto Taline.

Baltijos kelio minėjimas, kurį du mėnesius organizavo Lietuvos ir Latvijos ambasados Dubline bei visų trijų Baltijos šalių bendruomenės Airijoje, prasidėjo simboliniu 4 km bėgimu centrinėmis Dublino gatvėmis, kurį inicijavo Airijos lietuvių bėgikų klubas. Juos iškilmingai pasitikus prasidėjo oficiali renginio dalis. Trijų Baltijos šalių ambasadorių vardu kalbėjęs Latvijos ambasadorius Airijoje Gints Apals susirinkusiai įvairiatautei publikai išsamiai išdėstė Baltijos kelio istorinį kontekstą. Po jo kalbėjęs Airijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Arūnas Teišerskis akcentavo, kad šio renginio prasmė aktuali ir dabar, kuomet Rusijos vadovybė demonstruoja vis labiau stiprėjančią nostalgiją sovietiniams laikams ir tų laikų metodams. Sveikinimo žodžius taip pat tarė ir vietos latvių bei estų bendruomenių atstovai.
Sveikinimo kalbas pagyvino muzikiniai intarpai – žiūrovams koncertavo ir savo tautų kultūrą pristatė lietuvių folkloro grupė „Lietuviškas dobilas“, latvių bendruomenės choras „Elvė“ ir estų tautinių šokių grupė „Iiris“. Iškilmingo minėjimo pabaigoje susirinkusiuosius pasveikino Dublino lordas meras Christy Burke. Oficialią dalį vainikavo gyva žmonių grandinė. Neoficialiais organizatorių duomenimis rankomis susikibo virš tūkstančio žmonių.
Renginį pratęsė Baltijos šalių mugė. Joje verslininkai lietuviai, latviai ir estai, gyvenantys Airijoje prekiavo tradiciniais savo tautų suvenyrais, maisto produktais, pristatė turizmo į Baltijos šalis galimybes. Mugės metu jos lankytojams koncertavo Raimonda Masiulytė, Jonas Kriauklys, Karolina Vaitkutė, įvairūs folkloriniai kolektyvai. Tuo tarpu šeimoms su vaikais buvo organizuotos įvairios linksmos sportinės rungtys.
Pirmą kartą Airijos lietuvių, latvių ir estų bendrai organizuotas Baltijos kelio minėjimas ir po dvidešimt penkių metų parodė tvirtą Baltijos šalių tautų vienybę. O minėdami šią istorinę sukaktį toli nuo tėvynės kiekvienas iš mūsų tapome neformaliais ambasadoriais, supažindinę pasaulio tautas su savo kraštų istorija bei kultūra.
Žana Jermakovaitė

Nuotraukos autorės

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą