2016 m. rugsėjo 27 d., antradienis

Airijoje paminėtos Felikso Vaitkaus skrydžio per Atlantą 81-osios metinėsAirijos vakrinėje dalyje esančiame Ballinrobe miestelyje rugsėjo 17–18 dienomis vyko tradicinis festivalis „Mums vis dar reikia sparnų“, kuriuo Airijos lietuvių ir airių Mayo grafystės bendruomenės paminėjo lietuvių piloto Felikso Vaitkaus skrydžio per Atlantą 81-ąsias metines.

Šventė sulaukė nemažai lankytojų, kurie galėjo dalyvauti įvairiuose šeimai skirtuose renginiuose, mugėje pasigrožėti rankdarbiais, paskanauti lietuviško maisto ir alaus, o vakare pasiklausyti Virgio Stakėno koncerto.
Pernai buvo minimos šio skrydžio jubiliejinės 80-osios metinės, kuomet iškilmingai buvo atidengtas paminklas, įamžinęs garsųjį lietuvių lakūno – Felikso Vaitkaus skrydį. Tai tris kartus sumažintas Lituanikos II modelis, kurį sukūrė Dainius Čepaitis ir kuris pakeitė iki tol stovėjusį Juozo Šlivinsko sukurtą laikiną žymeklį. Marmuriniame postamente įamžintą Felikso Vaitkaus portretą sukūrė skulptorius Šarūnas Gimbutis. Postamento lentelėje yra trumpas skrydžio aprašymas lietuvių, airių ir anglų kalbomis.

Tradiciškai jau dešimtus metus iš eilės renginius „Mums vis dar reikia sparnų“ organizuoja Lietuvos Respublikos ambasada Airijoje, Ballinrobe miesto savivaldybė, Lietuvių asmenų ir bendruomenių Airijoje sąjunga L.A.B.A.S, Tarptautinis lietuvių heraldikos klubas, Airijoje gyvenantys lietuviai.
1935 rugsėjo 21 dienos ryte F. Vaitkus lėktuvu “Lockheed L-5B Vega”, pavadintu “Lituanica II”, pakilo iš Niujorko aerodromo, priėmęs Amerikos Lietuvių Trans-Atlantinio Skridimo Sąjungos (ALTASS) pasiūlymą pakartoti S. Dariaus ir S.
Girėno skrydį per Atlantą. Lakūnas per 21 valandą 30 minučių nuskrido 5100 kilometrų, sėkmingai perskrido vandenyną, tačiau dėl nepalankių oro sąlygų buvo priverstas tūpti vakarų Airijos laukuose netoli Ballinrobe miestelio. Nepaisant to, kad nepasiekė savo planuoto tikslo – Kauno, Felikso Vaitkaus pilotuojamas Lituanicos II skrydis per Atlantą įėjo į istoriją kaip šeštas. Iki tol skrydį per Atlantą buvo įveikę tik penki lakūnai – 1927 metais Charles Lindbergh, 1932 metais Amelia Earhart, 1933 metais – Wiley Post, 1933 metais – Jimmie Mattern ir 1933 metais – Jim Mollison. 

Už šį skrydį lakūnas apdovanotas Vytauto Didžiojo III laipsnio ordinu. Nuo 1935 metų jis Lietuvos aeroklubo garbės narys, o 1936 metais šiam skrydžiui atminti buvo išleista pašto ženklų serija.

F.Vaitkus gimė 1907 metais Čikagoje, mirė 1956 metais nuo širdies priepuolio ir palaidotas Kohlerio kapinėse, kur yra įrengtas Felikso Vaitkaus memorialinis muziejus (Viskonsino valstija, JAV).

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą